DRS

Přinesou pravidla pro rok 2026 „reverzní“ DRS?

Před sezonou 2026 dojde k velkým změnám v technických pravidlech. Plány na zavedení aktivní aerodynamiky mohou umožnit i příchod tzv. reverzního DRS.
Přinesou pravidla pro rok 2026 „reverzní“ DRS?

Systém DRS pro snazší předjíždění byl ve formuli 1 představen v roce 2011. Funguje na principu snížení aerodynamického odporu (pomocí sklopení zadního křídla) a může být v závodě aktivován jezdcem, který se v tzv. detekční zóně pohybuje do jedné sekundy za svým soupeřem. 

Od doby uvedení se DRS stalo velmi důležitým prvkem závodů – ať pozitivním (více předjíždění), tak negativním (umělé ovlivnění soubojů).

Dočká se F1 aktivní aerodynamiky?

V roce 2026, který vedle nových pohonných jednotek přinese i další změny v technických pravidlech, by mohl být systém DRS nahrazen jiným řešením. Formule 1 plánuje zavedení tzv. aktivní aerodynamiky, což by umožnilo měnit nastavení křídel vozů během jízdy.

V souvislosti s tím se uvažuje o tom, že by dnes již tradiční DRS bylo nahrazeno řešením, které by fungovalo opačně – místo zvýhodnění jezdce vzadu, by mohlo přibrzďovat lídry. V rozhovoru pro magazín Autosport o tom pohovořil odcházející sportovní šéf F1 Ross Brawn.

„Jednou z důležitých věcí ohledně vozu pro rok 2026 je, zda budeme mít aktivní aerodynamiku,“ prohlásil Brawn. 

„Ještě je třeba vyřešit, jak to jde udělat udělat bezpečně a předvídatelně. Aktivní aerodynamiku nicméně částečně máme už dnes, protože DRS za ní lze považovat.“

A právě aktivní aerodynamika by mohla rozšířit možnosti, jak udělat závody atraktivnější. 

„Pokud máte aktivní aerodynamiku, pak lze samozřejmě ovlivňovat i vůz vpředu. Mohlo by to fungovat tak, že se dostanete do určité vzdálenosti od soupeře a vůz před vámi ztratí trochu přítlaku, zatímco ten váš ho získá. Dá se s tím pracovat různě.“

„Neříkám ale, že bude toto řešení zavedeno. Postupně získáváme poznatky ze současných monopostů a myslím, že nějaké prvky aktivní aerodynamiky budou v roce 2026 zařazeny,“ dodal Brawn.

Další článek: Šéf Haasu Steiner chystá vydání knihy. Její název odkazuje na slavný seriál

Témata článku: , , , ,

Aktuality

10:30 | Kubica po přechodu Orlenu k AlphaTauri nejspíše končí ve F1. Nekončí ale v motorsportu. Bude jezdit pro tým WRT v letošní sezóně WEC v kategorii LMP2. Tým potvrdil také Louise Delétraze. Třetím jezdcem ve voze 41 bude Rui Andrade. 
20:36 | Ve věku 80 let zemřel vítěz dvou grand prix Jean-Pierre Jabouille. Do historie se zapsal jako první vítěz s přeplňovaným motorem ve F1. 
19:33 | Red Bull má zítra v 15:00 prezentaci a očekává, že potvrdí spolupráci s Fordem... 
1. února | Jean Alesi se stal šéfem okruhu Paula Ricarda.. 

Začátek sezóny

Prezentace
Red Bull 3. února
Williams 6. února
Alfa Romeo 7. února
AlphaTauri 11. února
Aston Martin 13. února
McLaren 13. února
Ferrari 14. února
Mercedes 15. února
Alpine 16. února
Testy Bahrajn
1. den 23. února
2. den 24. února
3. den 25. února