Přilba Marka Webbera s jeho podpisem jde do dražby

Čtenáři F1sports mají další možnost získat velmi unikátní předmět v jedná z našich akcí. Tentokrát se jedná o repliku přilby Marka Webbera, a to s jeho podpisem. Přilba samotná má cenu v řádu několik tisíc eur.

Taková přilba se nedá koupit. Mark Webber a jeho kolegové při podobných akcích nabízí podobné předměty exkluzivně pro daný účel a často v řádu jednotek kusů. Tuto přilbu lze získat aukcí, který bude zahájena během Studia F1 na TV NOVA krátce před Velkou cenou Singapuru.

Mark Webber si nepotřebuje prodejem této přilby v aukci vydělat. Coby úspěšný pilot F1 a kandidát na zisk letošního titulu mistra světa má o živobytí postaráno. Výtěžek z aukce půjde nadaci Wings for Live, zabývající se výzkumem poranění míchy a možností léčby.

Vyvolávací cena začne na 1,- Kč a aukce skončí 5. 10. 2010. Další informace se na webu dozvíte již 26. 10. 2010 a o průběhu budeme samozřejmě (jak jinak než průběžně!) informovat.

O NADACI WINGS FOR LIFE

Létáme na měsíc. Sto metrů uběhneme za méně než deset sekund a umíme transplantovat orgány i končetiny. Dosahujeme nemožného – neustále a každý den znovu. Hlavním cílem nadace Wings for Life (Křídla pro život) je hledání účinné terapie úrazů míchy.

“Není většího závazku, než je slib. A zklamání oprávněných nadějí nelze ničím omluvit", tvrdí otec ochrnutého syna, který je typickým příkladem všech osob zasažených úrazem míchy. Ve věku 26 let je již sedmý rok upoután na invalidní lůžko a pevně věří tomu, že se jednoho dne bude schopen znovu postavit na vlastní nohy. Jeho jméno a jistota, kterou vyzařuje, symbolizuje pocity více než 2,7 milionu osob postižených zraněním míchy po celém světě. Ve snaze zvýšit jejich šance na uzdravení položili legenda motoristického sportu Heinz Kinigadner a Dietrich Mateschitz, zakladatel společnosti Red Bull, před šesti lety základní kámen nadace pro výzkum míchy Wings for Life. “Základní impuls pro založení nadace byl velmi osobní; veškeré objevy, způsoby a metody léčení nalezené v rámci podporovaných projektů však budou k dispozici všem postiženým lidem.”

Pro profesora Jana Schwaba a vědeckou radu otázka nezní, zda se podaří najít účinné ošetření a léčbu zranění míchy, ale kdy se to podaří.  Toto pevné přesvědčení vědecké rady dobročinné organizace vychází z výrazného pokroku a objevů učiněných ve výzkumu míchy po roce 1990. V té době se dvěma výzkumníkům podařilo prokázat, že pomocí určité „terapie” byly krysy se zraněním míchy schopny získat zpět významné pohybové schopnosti. Tyto objevy vážně otřásly dogmatem o nenapravitelnosti důsledků úrazu a výrazně podpořily rozvoj souvisejících výzkumných aktivit a publikací. Dodnes však bohužel nebylo na poli klinické terapie zranění míchy dosaženo žádného revolučního pokroku. To je do značné míry důsledkem skutečnosti, že pro tyto studie neexistují žádné závazné standardy, jež by položily základ všeobecně přijímaných procedur a nabídly možnost porovnání výsledků, na jejichž základě by bylo možno hodnotit účinnost terapie. To je tedy jeden z hlavních cílů neurobiologa profesora Jana Schwaba: „Spolu s dalšími uznávanými nadacemi financovanými ze soukromých prostředků, jako je například Nadace pro postižené ochrnutím Christophera Reeva, jež spojily své úsilí v rámci ICCP (organizace zastřešující nejvýznamnější nadace působící na poli výzkumu poranění míchy), usiluje nadace Wings for Life o zavedení nezbytných parametrů.“ Nadace byla jako první člen z německy hovořící země přijata do elitní třináctičlenné skupiny členů ICCP (International Campaign for Cures of Spinal Cord Injury – Mezinárodní kampaň pro léčení poranění míchy) s hlasovacím právem. Pro Wings for Life představuje členství v ICCP nejen oficiální uznání kvalitní vědecké práce nadace, ale zároveň jí nabízí cenné možnosti spolupráce. 

Navzdory celosvětovému počtu 2,7 milionu ochrnutých pacientů nepatří zranění míchy mezi takzvané „rozšířené nemoci“, a proto je zájem farmaceutického průmyslu a výzkum terapie z finančních důvodů omezený. Díky svému charakteru neziskové organizace nesleduje nadace Wings for Life žádné finanční cíle. Nemusí vytvářet zisk, je ale závislá na darech a příspěvcích. Nadace Wings for Life vytvořila prostředí, jež garantuje, že se 100% všech získaných příspěvků využívá výhradně na financování slibných projektů. Od svého založení podpořila nadace 36 výzkumných projektů.

Nadace Wings for Life disponuje rozsáhlým špičkovým odborným zázemím ze svých vlastních řad a kromě podpory mezinárodních výzkumných projektů se dále zaměřuje na integraci a další vyhodnocování stávajících klinických studií, zlepšování a zintenzivňování vědecké komunikace a spolupráce a je jedinou nadací, která provádí výzkum na poli prevence úrazů míchy.

Vzhledem k tomu, že polovina (50 procent) všech úrazů centrálního nervového systému je následkem automobilových nehod cestou do školy, do práce a ve volném čase, netýká se tento problém jen okrajových skupin, například špičkových atletů, ale široké veřejnosti. Sportovní aktivity jsou příčinou pouze šesti procent veškerých případů ochrnutí v důsledku poranění míchy, přičemž jen tři procenta lze přičíst na vrub extrémním sportům. Dalších 24 procent lidí ochrnulo po pádu při horské turistice, na stavbě svého domu, při opravě střechy nebo mytí oken. Zbylých 16 procent zahrnuje mimo jiné zranění způsobená střelnými a bodnými zbraněmi a podobně.

„Typickým“ pacientem je muž ve věku 33 let a při téměř normální předpokládané době života bude na kolečkové křeslo upoután po dobu delší než 40 let.

Úsilí nadace Wings for Life o život bez kolečkového křesla v roli velvyslanců světa sportu a průmyslu podporují bývalý pilot formule 1 David Coulthard a ředitel motoristických sportovních aktivit ve společnosti KTM Pit Beirer, který je sám odkázán na kolečkové křeslo.

I když je vzpřímená chůze lidskému rodu vlastní, ale nelze ji považovat za samozřejmost. Udělejte společně s námi krok směrem k budoucnosti a podpořte Wings for Life svým příspěvkem!

Účet pro příspěvky:

Nadace pro výzkum míchy Wings for Life
Bankhaus Carl Spängler & Co, Salzburg
Kód banky 19530 • č. účtu 1000 11911
IBAN: AT27 1953 0001 0001 1911 • SWIFT BIC: SPAEAT2S

Můžete rovněž přispět online na domovské stránce nadace. Další informace naleznete na adrese www.wingsforlife.com

Další článek: Zůstane Red Bull králem městských tratí?

11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.