Prezident Ferrari varuje před znehodnocením formule 1

Max Mosley považuje rozpočtový strop za nutné opatření.
Prezident Ferrari varuje před znehodnocením formule 1
Prezident Ferrari Luca di Montezemolo poslal prezidentu FIA Maxi Mosleymu dopis, ve kterém vyjádřil nesouhlas se zavedením rozpočtového stropu do formule 1. Vadí mu především skutečnost, že by soutěžily dva druhy týmů podle různých pravidel.

Rozpočtový strop ve výši 40 miliónů liber je sice dobrovolný, ale týmy, které se mu podřídí, budou moci používat například motory bez omezení otáček, pohyblivá přítlačná křídla nebo výkonnější KERS.

"Všechny aspekty nových pravidel by měly být pečlivě přehodnoceny," napsal di Montezemolo. "V tuto chvíli omezím svůj komentář na rozpočtový strop. Jak dobře víte, vždy jsem měl obavy z jeho zavedení, hlavně protože se domnívám, že existují vážné technické překážky pro jeho realistické monitorování."

"Navíc jakákoliv kontroverze ve vztahu k rozpočtovému stropu by poškodila image formule 1 a mohla by vážné poškodit všechny týmy. Na druhé straně jsou tu také pochybnosti, zda by mělo dojít k vytvoření dvou kategorií týmů, což by nevyhnutelně znamenalo, že by jedna kategorie byla zvýhodněna před tou druhou a šampionát by od základu nebyl férový, možná by dokonce byl předpojatý."

"V každém případě by to zmátlo veřejnost a to by vážně snížilo hodnotu formule 1. Nemyslím, že je to vhodné vzhledem k tomu, co formule 1 představuje pro své účastníky a veřejnost."

FIA podle di Montezemola navíc nemá právo zavádět nová pravidla bez schválení komisí F1. Kroky FIA považuje za unáhlené.

Max Mosley odpověděl di Montezemolovi také dopisem, v kterém uvedl, že FIA musela jednat, protože se do potíží dostaly dva hlavní zdroje příjmů formule 1, což je automobilový a finanční sektor.

"Nemůžeme jen sedět a doufat, že se nic špatného nestane. Už jsme ztratili jednu automobilku," uvedl Mosley. "Navzdory mým opakovaným žádostem nám ani jedna automobilka neposkytla právně závazné prohlášení, že bude ve formuli 1 pokračovat. Kdykoliv můžeme ztratit další automobilku."

Současná úroveň výdajů ve formuli 1 je podle Mosleyho neudržitelná pro nezávislé týmy. Pro snížení rizika rozpadu šampionátu je třeba snížit náklady a získat nové týmy, které potřebují co nejdříve vědět, podle jakých pravidel budou moci příští rok soutěžit.
Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
20. srpna | Pierre Gasly vyhrál první závod v japonské super formuli.
19. srpna | Nico Hülkenberg dnes slaví třicetiny.
14. srpna | Před 29 lety zemřel Enzo Ferrari.
14. srpna | Guenther Steiner si nemyslí, že nové partnerství mezi Sauberem a Ferrari ovlivní vztah mezi Haasem a Ferrari.

GP Belgie 2017

Pátek 25. srpna 2017
1. trénink 10.00–11.30
2. trénink 14.00–15.30
Sobota 26. srpna 2017
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. srpna 2017
Závod 14.00

Nejčtenější články

Räikkönen má v hlavě GPS a Alonsa lze zvládnout, říká Boullier

Räikkönen má v hlavě GPS a Alonsa lz…

Eric Boullier promluvil o jezdcích, se kterými během svého působení v F1 spolupracoval.

17.  8.  2017 | | 94 N/A
Räikkönen: Rychlost stále mám

Räikkönen: Rychlost stále mám

Kimi Räikkönen si myslí, že má stále rychlost na to závodit na čele startovního pole formule 1.

16.  8.  2017 | | 49 N/A
Alonso nevylučuje odchod z F1, rozhodnutí o budoucnosti odkládá

Alonso nevylučuje odchod z F1, rozho…

Fernando Alonso se chce rozhodnout o své budoucnosti do prosince. Odchod z formule 1 nevyloučil.

18.  8.  2017 | | 155 N/A
Třetí sezóna s Hondou: Alonso už byl na startu odsunut o 2,6 km

Třetí sezóna s Hondou: Alonso už byl…

Pohonné jednotky Honda mají nižší výkon v porovnání s konkurencí ale také nižší spolehlivost, což přináší nejen odstoupení ze závodů, problémy v trénincích ale především penalizace.

18.  8.  2017 | | 43 N/A
McLaren představil plány na domácí GP Wokingu

McLaren představil plány na domácí G…

McLaren dnes představil plán na uspořádání velké ceny formule 1 v ulicích Wokingu, kde stáj sídlí.

15.  8.  2017 | | 26 N/A