Prezident Ferrari varuje před znehodnocením formule 1

Max Mosley považuje rozpočtový strop za nutné opatření.
Prezident Ferrari Luca di Montezemolo poslal prezidentu FIA Maxi Mosleymu dopis, ve kterém vyjádřil nesouhlas se zavedením rozpočtového stropu do formule 1. Vadí mu především skutečnost, že by soutěžily dva druhy týmů podle různých pravidel.

Rozpočtový strop ve výši 40 miliónů liber je sice dobrovolný, ale týmy, které se mu podřídí, budou moci používat například motory bez omezení otáček, pohyblivá přítlačná křídla nebo výkonnější KERS.

"Všechny aspekty nových pravidel by měly být pečlivě přehodnoceny," napsal di Montezemolo. "V tuto chvíli omezím svůj komentář na rozpočtový strop. Jak dobře víte, vždy jsem měl obavy z jeho zavedení, hlavně protože se domnívám, že existují vážné technické překážky pro jeho realistické monitorování."

"Navíc jakákoliv kontroverze ve vztahu k rozpočtovému stropu by poškodila image formule 1 a mohla by vážné poškodit všechny týmy. Na druhé straně jsou tu také pochybnosti, zda by mělo dojít k vytvoření dvou kategorií týmů, což by nevyhnutelně znamenalo, že by jedna kategorie byla zvýhodněna před tou druhou a šampionát by od základu nebyl férový, možná by dokonce byl předpojatý."

"V každém případě by to zmátlo veřejnost a to by vážně snížilo hodnotu formule 1. Nemyslím, že je to vhodné vzhledem k tomu, co formule 1 představuje pro své účastníky a veřejnost."

FIA podle di Montezemola navíc nemá právo zavádět nová pravidla bez schválení komisí F1. Kroky FIA považuje za unáhlené.

Max Mosley odpověděl di Montezemolovi také dopisem, v kterém uvedl, že FIA musela jednat, protože se do potíží dostaly dva hlavní zdroje příjmů formule 1, což je automobilový a finanční sektor.

"Nemůžeme jen sedět a doufat, že se nic špatného nestane. Už jsme ztratili jednu automobilku," uvedl Mosley. "Navzdory mým opakovaným žádostem nám ani jedna automobilka neposkytla právně závazné prohlášení, že bude ve formuli 1 pokračovat. Kdykoliv můžeme ztratit další automobilku."

Současná úroveň výdajů ve formuli 1 je podle Mosleyho neudržitelná pro nezávislé týmy. Pro snížení rizika rozpadu šampionátu je třeba snížit náklady a získat nové týmy, které potřebují co nejdříve vědět, podle jakých pravidel budou moci příští rok soutěžit.
Sledujte F1Sport.cz na Facebooku Další článek
16:50 | McLaren věří, že všechny své problémy z testů vyřešil.
16. března | V sobotu v Baku před místní grand prix vystoupí Christina Aguilera
15. března | DHL bude i nadále partnerem F1.
14. března | Williams přiznal, že má problémy na vjezdu do zatáček a se stabilitou auta.
14. března | Jean Todt si myslí, že by Ferrari už nemělo mít právo veta.

GP Austrálie 2018

Pátek 23. března 2018
1. trénink 02.00–03.30
2. trénink 06.00–07.30
Sobota 24. března 2018
3. trénink 04.00–05.00
Kvalifikace 07.00–08.00
Neděle 25. března 2018
Závod 07.10