Prema čelila v Rusku vyšetřování kvůli zastávce Schumachera

Mick Schumacher vyhrál sobotní závod formule 2. Po závodě ale čelil vyšetřování.
Foto: Getty Images / Bryn Lennon
Prema čelila v Rusku vyšetřování kvůli zastávce Schumachera  | Foto: Getty Images / Bryn Lennon

Sportovní komisaři posuzovali Schumacherovo DRS, protože jezdec Premy jezdil s jinou verzí, ale bizarnější bylo vyšetřování samotného týmu.

Robert Shwartzman měl zajet do boxů jako první, ale místo toho tam zamířil Schumacher, který byl na trati více vpředu a Prema zkusila dvojitou zastávku (ruský jezdec se pak v boxech zdržel).

Šéf týmu Rene Rosin byl viděn v televizním vysílání, jak „údajně řídil personál týmu před zahájením povinné procedury v boxech.“ 

Problém je, že ve formuli 2 je u každého týmu omezen počet lidí, kteří mohou pracovat na autě na 12 osob. Rosin na tomto seznamu není, takže do zastávky nesmí zasahovat. 

Po analýze televizních záběrů a kamerových záznamů v boxech bylo zjištěno, že změnu strategie zahájil týmový manažer společnosti Prema, který je součástí provozního personálu.

Rosin neměl po celou dobu zapnuté týmové rádio a podle sportovních komisařů ho mechanici nemohli slyšet ani „přímo“ kvůli hluku v boxech a vzdálenosti. 

Bylo proto zjištěno, že Rosinova akce neměla žádný dopad na chod týmu, nebo zastávky v boxech, a nebyla tak v rozporu s „provozními omezeními personálu“.

Přesto sportovní komisaři došli k závěru, že „se dopustil činu poškozujícího soutěž“ a že porušil článek 12.1.1.c Mezinárodního sportovního řádu. Prema následně dostala za chování Rosina pokutu 10 000 eur.

Příběh ale nekončí. Čtyři týmy (ART Grand Prix, Carlin, DAMS a UNI-Virtuosi) totiž zvažují odvolání. Je však spíše nepravděpodobné, že by v případě uznání protestu Schumacher přišel o vítězství. 

Další článek: FIA zakázala „protestní trička“ na stupních vítězů

16:35 | Buemi je nyní oficiálním rezervním jezdcem Red Bullu a AlphaTauri. Sergio Sette Camara bude závodit v japonské super formuli.
16. října | Charles Leclerc slaví 23. narozeniny.
16. října | Ve Vietnamu zrušili letošní premiérový závod. Dosud byl oficiálně jen odložený, i když nebyl ani v kalendáři.

GP Portugalska

Pátek 23. října 2020
1. trénink 12.00–13.30
2. trénink 16.00–17.30
Sobota 24. října 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 25. října 2020
Závod 14.10