Překvapený Hamilton slaví letošní šestou pole position

Lewis Hamilton přerušil kvalifikační nadvládu vozů Red Bullu trvající tři závody, když si na okruhu Yas Marina zajistil šestou pole position v této sezoně. Jenson Button odstartuje až ze třetí řady. AKTUALIZOVÁNO
Překvapený Hamilton slaví letošní šestou pole position

Lewis Hamilton se pohyboval na nejvyšších příčkách během všech volných tréninků a svou rychlost si přenesl také do sobotního souboje s časem, ve kterém jednoznačně dominoval. Pilot McLarenu překonal druhého Marka Webbera z Red Bullu o více než tři desetiny vteřiny, což jej samotného překvapilo.    

"Jsem velmi nadšený, velmi nadšený," řekl bezprostředně po skončení kvalifikace Lewis Hamilton. "Je to poprvé po dlouhé době, co jsem před red bully. Obvykle vidím na začátku závodu jejich záď. Vím, že závod bude obtížný, protože mají skvělou rychlost. Doufám, že jsme na boj dostatečně silní."

"Red Bull byl pomalejší, než jsme očekávali, ale já byl zase rychlejší, než jsme očekávali. Věděl jsem, že by mohli být velmi, velmi rychlí, ale nikdy bych si nemyslel, že bych mohl být tak daleko před nimi."

Za náhlý výkonnostní vzestup McLarenu může podle Hamiltona charakteristika zdejšího okruhu, který monopostu MP4-27 náramně vyhovuje. "Nevím, proč se tento víkend chová vůz tak dobře, moc jsme ho nevylepšili. Možná nám to tu jen zkrátka sedí. Už od prvního okamžiku se vůz chová skvěle," pochvaloval si mistr světa z roku 2008.

Na druhé straně garáže wokingského týmu nicméně zavládlo po sobotní kvalifikaci zklamání. Výkon Jensona Buttona stačil až na celkové šesté místo, což znamená start ze třetí řady, daleko za stájovým kolegou Hamiltonem. 

"Celý víkend jsem byl velmi šťastný, výkonnost byla dobrá. Ale v kvalifikaci to ve vozu prostě nebylo a já nevím proč. Kdybych to věděl, vyřešil bych to," posteskl si Button. "Vůz je očividně velmi rychlý - Lewis je na pole position s docela velkým náskokem. Já jsem za ním o pět nebo šest desetin. To je celkem dost."

Na otázku, s čím přesně měl Button během kvalifikace problémy, odpověděl druhý pilot McLarenu takto: "Bylo toho hodně! Nedotáčivost při nájezdu do zatáček, velmi chabá trakce, blokování předních a zadních kol. Takže toho bylo hodně, co nefungovalo."

  

Další článek: Problémy nebudou nic závažného, tvrdil Vettel, načež musel ke stewardům

18:19 | Trochu kuriózní situace. Pérez dostal tento víkend dvě napomenutí. Za blokování Gaslyho v kvalifikaci a za souboj s Gaslym v závodě. Při třetím napomenutí v sezóně ho čeká penalizace 10 míst.
18:08 | Sergio Pérez dostal za souboj s Gaslym napomenutí.
16:28 | Stroll dostal za limity a kolizi tři trestné body. Do závodu měl na kontě 0, takže žádný problém.

GP Portugalska

Pátek 23. října 2020
1. trénink Bottas (1:18.410)
2. trénink Bottas (1:17.940)
Sobota 24. října 2020
3. trénink Bottas (1:16.654)
Kvalifikace Hamilton (1:16.652)
Neděle 25. října 2020
Závod Hamilton