Překvapení u Toro Rosso - příští rok pro něj bude závodit Daniil Kvjat

Ruský mladík u týmu nahradí Daniela Ricciarda, který má namířeno k Red Bullu. Jean-Éric Vergne bude pro Scuderii závodit třetí rok v řadě.
Překvapení u Toro Rosso - příští rok pro něj bude závodit Daniil Kvjat

Po týdnech spekulací je jasno o tom, jaká bude jezdecká sestava Toro Rosso v roce 2014. Ve spojení se sedačkou u týmu z Faenzy se skloňovala jména Antónia Félixe da Costy, Daniila Kvjata a Carlose Sainze. Očekávalo se, že největší šance má právě prvně jmenovaný Portugalec, nakonec se však z postupu do královny motorsportu může radovat teprve devatenáctiletý Kvjat.

Šéf týmu Franz Tost k angažování Kvjata řekl následující: 

"Jsme potěšeni, že pokračujeme v naší filosofii využívání pilotů z juniorského programu Red Bullu. Daniil je velmi talentovaný závodník, což prokazují i jeho výsledky v nižších soutěžích. Byl velmi úspěšný na motokárách a loni získal i díky sedmi vítězstvím titul v sérii formule Renault 2.0. Letos závodil v evropském šampionátu formule 3. Nastoupil do šesti podniků, jeden z nich vyhrál, pětkrát stál na pole position a rovněž pětkrát se umístil mezi prvními třemi. Navíc je stále v pozici, ze které může zvítězit v sérii GP3. Na první místo ztrácí pouze sedm bodů.

Náš tým také ohromil svými výkony a zpětnou vazbou v letošních testech mladíků v Silverstonu. Vše nasvědčuje tomu, že má všechny potřebné základy, aby se mohl vyvíjet správným směrem. Daniil může počítat s tím, že využijeme všechny naše zkušenosti s prací s mladými piloty k tomu, aby byl jeho nástup do formule 1 co nejpříjemnější."

Dochází tak ke kuriózní situaci. Rusko bude mít v příštím roce ve formuli 1 hned dva zástupce, kteří budou zároveň dvěma nejmladšími piloty v poli. Pro Ruskou federaci bude příští sezona přelomová také další novinkou - tou bude premiéra Velké ceny Ruska na okruhu v Soči. Ruský vliv ve formuli 1 sílí. Právě ruské peníze stojí za finanční záchranou týmu Sauber.

Rozhodnutí Toro Rosso samozřejmě Kvjata těší. Stane se již čtvrtým pilotem, který se po štaci v GP3 dokázal vyšplhat až do nejvyšší kategorie motorsportu (po Bottasovi, Gutiérrezovi a Vergnem). 

"Jsou to fantastické zprávy a splněný sen. Chtěl bych Red Bullu a Toro Rosso za tuto příležitost velice poděkovat. Už v dobách, kdy jsem závodil v motokárách, jsem snil o formuli 1. Z přání se v příštím roce stane realita. S prací v Toro Rosso již mám krátkou zkušenost. V jejich voze jsem se projel v Silverstonu a moc jsem si to užíval. Fakt, že tým sídlí v Itálii a že umím italsky, mi doufám pomůže do týmu rychle zapadnout," rozplýval se Kvjat v tiskové zprávě stáje.

Další článek: Na letní změnu pneumatik si postěžovalo i Toro Rosso

0:37 | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.
11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00