Přehledně: jak Hamilton o vítězství přišel

Lewis Hamilton přišel v závěru Velké ceny Monaka o jednoznačné vítězství, když jako jediný z první trojce zajel do boxů.

Adam Cooper napsal pro Motorsport.com analýzu toho, jak Hamilton přišel o vítězství v Monaku. Přinášíme sumář celého příběhu.

• Start závodu: Hamilton si pohlídal první místo a postupně si na čele buduje náskok.
  • 37. kolo: Nico Rosberg zajíždí do boxů pro měkkou sadu. Je to o plných 10 kol později, než odhadovalo Pirelli. Pneumatiky by tak měly bez problémů vydržet do cíle.
  • 38. kolo: pro čerstvé pneumatiky si zajíždí také Hamilton.
  • 63. kolo: Hamilton si na čele závodu vybudoval bezpečný náskok 19,6 sekund. To by na zastávku v boxech nestačilo. Hamiltonova měla čas 24,2 s.
  • 64. kolo: Max Verstappen bourá, je vyhlášen virtuální safety car (VSC), jezdci musejí zpomalit. Hamilton je pod VSC menší část kola než jeho soupeři, takže jeho náskok na čele roste na 25,7 s.
  • 65. kolo: VSC se po půl minutě mění na klasický SC. Hamilton zahlédne na jedné z obrazovek, které jsou podél okruhu, mechaniky Mercedesu, jak se připravují na zastávku v boxech. Mechanici se připravovali preventivně, ale Hamilton to pochopil tak, že když nejede do boxů on, tak tam jede Rosberg a možná i Vettel. Do konce závodu zbývalo po restartu nějakých 15 kol. Hamiltona proto napadlo, že by mohl mít problém – náskok byl pryč a za ním by byl minimálně jeden soupeř na čerstvé sadě pneumatik. Do rádia si proto Hamilton stěžuje na pneumatiky. Po krátké konzultaci (vše trvá pár sekund) se Mercedes rozhoduje pro zastávku. Hamilton u bazénu naráží na SC, náskok se zmenšuje, protože Rosberg sice nejede závodní rychlostí, ale rychlostí v souladu s pravidly, ale je to rychleji než Hamilton zaseknutý za SC. Felipe Nasr, který jel do boxů chvíli po Hamiltonovi a nebyl zdržen SC, měl kolo za 1:59.948, u Hamiltona zdrženého za SC to bylo 2:11.321.
  • Konec 65. kola: Hamilton zajíždí do boxů, jeho zastávka (celkový čas v boxech) je o 1,3 s pomalejší než ta první.
  • Výjezd z boxů: Hamilton se propadá za Rosberga a těsně také za Vettela.

Toto Wolff si stěžoval na špatně fungující GPS FIA, které opravdu má v ulicích Monte Carla občas problémy.

Kamenem úrazu byla ale špatná komunikace – Hamilton se místo stížností na pneumatiky měl zeptat na to, zda Rosberg zajel do boxů. Špatné byly také výpočty Mercedesu, které byly založeny na časech (rychlostech) pod VSC, zatímco Hamilton za zatáčkou Tabac potkal SC skutečný.