Předsezónní testy 2024 v číslech: Spolehlivost byla letos solidní, až na ty kanály | Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Foto: Getty Images / Rudy Carezzevoli

Předsezónní testy 2024 v číslech: Spolehlivost byla letos solidní, až na ty kanály

Jezdci odjeli letos v testech necelých 21 tisíc kilometrů. O červené vlajky se postaral jen uvolněný kryt kanálu.

Nedávno jsme trochu debatovali o tom, jaká bude letos spolehlivost. Pokud jde o testy, byla solidní. Není to překvapivé. Vývoj pohonných jednotek byl zmrazen, výrobci ale mohou pracovat se souhlasem FIA na spolehlivosti. 

Některé týmy sice měly problémy, ale bylo jich v součtu málo a většinu neohrozily velkou část dne, jak jsme byli ještě před pár let zvyklí. Asi nejhůře na tom byl McLaren. Ve čtvrtek řešil palivové čerpadlo, v pátek zase spojku. V první den měl pak problémy Williams.

Jezdci (potažmo týmy) se nepostarali ani o jednu červenou vlajku. Na trati zastavil jen v první den Alex Albon, ale FIA si vystačila se žlutými vlajkami.

Když odmyslíme testy systémů (VSC, SC, červená vlajka), tak jsme v ostrém režimu viděli červené vlajky dvakrát – pokaždé kvůli uvolněnému krytu kanálu. FIA přesunula respektive zrušila přestávku na oběd, takže to na délku testování nemělo tak zásadní dopad.

Týmy letos odjely 3695 kol, což je o 297 kol méně než vloni. Celkem jde o necelých 20 tisíc kilometrů. 

Nejvíce odjel Haas (441 kol) a nejméně Williams (299 kol). 

Nejrychlejší časy nemá nikdy smysl srovnávat nebo je brát vážně. Vloni sice byl v testech nejrychlejší Red Bull, ale třeba na třetím místě byla Alfa Romeo a Haas byl rychlejší než Aston Martin. Víme, jak to dopadlo.

Podívejme se tak na časy jen obecně. Nejrychlejší čas testů byl 1:29.921, který je tak o 0,384 s rychlejší než vloni. Připomeňme, že pravidla zůstala stejná a pneumatiky také. 

Ferrari letos zajelo čas o 1,103 sekundy rychlejší než vloni a to v obou případech na směsi C4.

U Red Bullu jsme letos viděli nejrychlejší čas na C3, takže srovnání je těžší. 

GHCbMZfWYAAqGHa.jpg

Doporučujeme

Články odjinud