Předposlední ePrix sezony ovládl Rowland po startu z pole position | Foto: ABB Formula E

Předposlední ePrix sezony ovládl Rowland po startu z pole position

Berlínský Tempelhof hostil ve středu předposlední kvalifikaci a závod sezony 2019/2020 elektrické formule E. Premiérové vítězství v šampionátu ve své kariéře získal britský pilot stáje Nissan Oliver Rowland.

Po tréninkových jízdách odstartovalo ostré dění v Berlíně kvalifikací na desátý závod sezony 2019/2020, která přinesla celou řadu zmatků a překvapení.

Na třetí konfiguraci okruhu na bývalém letišti Tempelhof s novou technickou pasáží v prvním sektoru nestihli zajet žádný čas účastníci první kvalifikační skupiny Jean-Éric Vergne, Antóni Félix da Costa (oba DS Techeetah), Sébastien Buemi (Nissan) a Lucas di Grassi (Audi). Čtveřice rychlých pilotů tak byla odsouzena ke startu z chvostu startovního roštu.

Do superpolu, kde o pole position bojuje šest nejlepších jezdců po základní skupinové části kvalifikace, naopak poprvé v kariéře postoupili Neel Jani (Porsche), dvojnásobný šampion DTM René Rast, který u Audi nahradil vyhozeného Daniela Abta a také Tom Blomqvist, který u Jaguaru pro poslední dva závody sezony vystřídal Jamese Calada. Ten už z Berlína odcestoval do Spa, kde se s vozem Ferrari ve třídě LMGTE - PRO zúčastní dalšího závodu vytrvalostního mistrovství světa FIA WEC.

Pole position získal britský jezdec Nissanu a bývalý pilot formule 2 Oliver Rowland, který od devětačtyřicet tisícin sekundy porazil druhého Robina Frijnse z týmu Virgin.

Po startu předvedl Rowland dominantní výkon a od startu až do cíle kontroloval své postavení na čele závodu. Osmadvacetiletý britský pilot vedl v každém z 36 kol a po suverénním výkonu mohl slavit své vůbec první vítězství v elektrickém šampionátu. Rowland se navíc před čtvrtečním posledním závodem sezony posunul na druhé místo celkového pořadí o 3 body před Jeana-Érica Vergneho, který ve středu dojel osmnáctý a nebodoval.

Start ze druhého místa a místo druhé v cíli. Takový byl pátý berlínský závod pro Robina Frijnse s fialovým monopostem Virgin. Holanďan podjel šachovnicový praporek se ztrátou necelých dvou sekund na Rowlanda.

Velká radost panovala po závodě v táborě tovární stáje Audi, pro kterou získal třetí místo na stupních vítězů René Rast. Úřadující šampion DTM svedl o premiérové pódium ve formuli E vítězný souboj s Andrém Lottererem, který se za volantem svého Porsche nakonec musel spokojit se čtvrtým místem.

Druhý Frijns, třetí Rast i sedmnáctý Nico Müller z týmu Dragon budou ihned po čtvrtečním závodě cestovat na německý Lausitzring, kde o víkendu pokračuje sezona DTM. Všichni tři zmínění v prestižním seriálu cestovních vozů hájí barvy Audi.

Sébastien Buemi a Alex Lynn budou pro změnu cestovat do Spa, kde jsou již ve čtvrtek na programu úvodní volné tréninky před sobotním šestihodinovým závodem FIA WEC.