Předehřívací dečky z pneumatik vozů F1 zatím nezmizí

Spolu s novými pravidly budou vozy formule 1 od roku 2021 obuty nově do 18palcových pneumatik, které nahradí současné 13palcové. Podle původních návrhů mělo také dojít k zákazu používání předehřívacích deček na tyto větší pneumatiky. Nyní byl však tento zákaz zrušen.

Zakázat používání předehřívacích deček bylo klíčovou součástí přechodu na 18palcové pneumatiky. Pirelli coby výhradní dodavatel pneumatik ve formuli 1 však tlačilo na jejich ponechání, aby byl pro týmy přechod na nové pneumatiky jednodušší.

I samotné týmy by chtěly používání předehřívacích deček zachovat, protože v opačném případě by se museli zabývat další otázkou, jak se starat o své vozy, když nebudou mít dečky k dispozici.

„V roce 2021 budeme mít velké změny. Máme nová auta, nový aerodynamický balíček, nové pneumatiky, novou velikost (pneumatik) a další,“ řekl pro Autosport šéf Pirelli ve F1 Mario Isola.

„Myšlenka je taková, že musíme udělat přechod a zbavit se deček, ale až po nějakém čase. V roce 2021 tedy dečky necháme, abychom měli referenci, a pak krok po kroku budeme směřovat k jejich odstranění. Když jsme o tom diskutovali, nepamatuji si, že by byl někdo silně proti,“ pokračuje.

„Diskuze byla jasná a transparentní, analyzovali jsme klady a zápory tohoto rozhodnutí a shodli jsme se na tom, že pro sport bude výhodné s nimi pokračovat a mít tento přechod.“

Zákazem používání předehřívacích deček mělo dojít také ke snížení nákladů samotných týmů. Ty nyní budou muset investovat finance na jejich pořízení.

Foto: Activepictures / Jiří Křenek

Další článek: Není to tak zlé, zní po pátku z Renaultu