Před dvaceti lety zemřel Roland Ratzenberger

Velká cena San Marina se v roce 1994 zapsala do historie formule 1 černým písmem. Během jednoho víkendu zemřeli hned dva piloti. Vedle výročí odchodu Ayrtona Senny si připomínáme také památku Rolanda Ratzenbergera.
Před dvaceti lety zemřel Roland Ratzenberger

Roland Ratzenberger se narodil 4. července 1960 v rakouském Salzburgu. Často ale uváděl o dva roky mladší datum, aby podpořil své šance na úspěšnou kariéru.

V roce 1983 začal závodit v německé Formuli Ford. O dva roky později získal druhé místo na slavném Formula Ford Festival v Brands Hatch. Následně zamířil do britské Formule 3, kde se mu však příliš nedařilo. Chuť si spravil v roce 1989, když vybojoval celkově třetí místo v britské Formuli 3000.

Několikrát se také zúčastnil slavného vytrvalostního závodu v Le Mans. Jeho nejlepším výsledkem je celkové páté místo (a první ve své kategorii) z roku 1993, které vybojoval společně s Maurem Martinim a Naoki Nagasakou ve voze Toyota 93 CV.

Na počátku 90. let krátce závodil v Japonsku, kde mimo jiné usedl za volant cestovních vozů.

Jak probíhala osudná Velká cena San Marina v roce 1994

Jak probíhala osudná Velká cena San Marina v roce 1994

Krátká kariéra ve formuli 1

Do vytoužené formule 1 se Ratzenberger dostal v roce 1994, kdy podepsal smlouvu na pět závodů s týmem Simtek. Prvním závodem pro něj měla být GP Brazílie, kam se mu však nepodařilo kvalifikovat. Podstatně lépe se mu dařilo v GP Pacifiku, která se v roce 1994 jela na japonském okruhu v Aidě. Ratzenberger využil téměř domácí půdu a dojel na pěkném 11. místě.

Klepněte pro větší obrázek 
Roland Ratzenberger během závodu F1 v Japonsku (zdroj: CC BY-NC-ND 3.0, F1-history)

Třetí závod sezóny zavedl piloty na rychlý okruh v italské Imole. Během sobotní kvalifikace si Ratzenberger poškodil přední přítlačné křídlo. Místo zajetí do boxů zůstal na trati. O chvíli později téměř v plné rychlosti vylétl v zatáčce Villeneuve z trati a narazil do zdi. Krátce po příletu do nemocnice byl 30. dubna 1994 ve 14 hodin a 15 minut prohlášen za mrtvého.

Záznam kvalifikace se dá najít na YouTube. Pro okamžik Ratzenbergerovy nehody klikněte po spuštění na záložku pod videem:

  • 10:40 – Nehoda Rolanda Ratzenbergera

O den později zemřel Ayrton Senna a pozornost motoristického světa se obrátila směrem k Brazílii. Čest formule 1 zachraňoval novopečený šéf a zakladatel týmu Simtek FIA Max Mosley, který se zúčastnil Ratzenbergerova pohřbu v Rakousku.  

Klepněte pro větší obrázek 
Vůz Rolanda Ratzenbergera po havárii v Imole (zdroj: Profimedia.cz)

Úvodní foto: CC BY-SA 3.0, Wikipedia, Roland Ratzenberger

Diskuze (11) Další článek: Reportáž z roku 1994: Jak probíhala osudná Velká cena San Marina
10:56 | 91. narozeniny dnes slaví Bernie Ecclestone.
10:26 | Ve věku 94 let zemřel včera Milton Guirado Theodoro da Silva, otec Ayrtona Senny. Da Silva je jedno z nejběžnějších příjmení v Brazílii. Ayrton si ho proto změnil na výrazně méně běžné Senna po své matce.
26. října | Jack Aitken pojede ve voze Williamsu v prvním tréninku v Abú Dhabí.
25. října | Nejen, že Pérezovi po celý závod nefungovalo pití, ale ještě musel 56krát projet pod reklamou Heinekenu "Nikdy nepij, když řídíš".