Před deseti lety tragicky zemřel Clay Regazzoni

Vyhrál s Ferrari v Monze, bojoval o titul mistra světa, přivedl Nikiho Laudu do Ferrari a získal první vítězství pro Williams.
Před deseti lety tragicky zemřel Clay Regazzoni

Existuje fanoušek formule 1, který neviděl film Rivalové? Zřejmě nikoliv. V tom případě se i mladší ročníky „setkaly“ se švýcarským závodníkem, který sice na titul mistra světa nedosáhl, ale přesto se dokázal velmi viditelně zapsat do historie formule 1.

Gian-Claudio Giuseppe Regazzoni se narodil 5. září 1939. Svým trochu divočejším jízdním stylem si získal sympatie fanoušků i šéfů týmů.

Svou kariéru ve formuli 1 začal ve Ferrari a to ve Velké ceně Nizozemska 1970. Svůj první závod dokončil na čtvrtém místě. O pár měsíců později získal v Itálii první ze svých pěti vítězství ve formuli 1. Vyhrát v Monze ve voze Ferrari, to jezdce zapíše velkým písmem do historie. Bohužel Regazzoniho vítězství v Grand Prix Itálie 1970 zastínila jiná událost – v kvalifikaci zemřel Jochen Rindt.

V roce 1973 jezdil Regazzoni za tým BRM. O rok později se vrátil do Ferrari, kam z BRM vzal i nadějného mladíka jménem Niki Lauda.

Regazzoni dokázal v sezóně 1974 jednou vyhrát a v posledním závodě bojoval o titul mistra světa. Emerson Fittipaldi ale skončil v posledním závodě čtvrtý, zatímco Regazzoni až 11. a tak se z titulu radoval s náskokem tří bodů slavný Brazilec. 

Klepněte pro větší obrázek

V dalších sezónách už v Maranellu vládl Niki Lauda. V roce 1977 odešel Regazzoni do týmu Ensign a následně do týmu Shadow. V roce 1979 přestoupil k Williamsu, pro něhož získal ve Velké Británii vůbec první ze 114 vítězství.

U Williamsu ho ale už podruhé v kariéře připravil o sedačku Reutemann (poprvé se tak stalo u Ferrari). Regazzoni se vrátil k Ensignu.

Během závodu v Long Beach po selhání brzd těžce havaroval. Bohužel už neměl takové štěstí, jako při slavné nehodě v Monaku v roce 1968, kde boural v F3. Při kolizi v USA utrpěl vážná zranění, po kterých ochrnul a zůstal připoután na invalidní vozík.

Později se ale k závodění dokázal díky upravenému řízení vrátit a absolvoval třeba rally Paříž - Dakar.

Clay Regazzoni zemřel 15. prosince 2006. Se svým Chrysler Voyager narazil do kamionu nedaleko Parmy.

Jeho pohřbu se den před Štědrým dnem zúčastnili Jackie Stewart, Emerson Fittipaldi, Niki Lauda a další osobnosti formule 1. 

Foto: Getty Images 

Další článek: Horner okomentoval situaci u Mercedesu, Sainze by jim nedal

15:29 | Víkend Lewise Hamiltona: Sražený mechanik v tréninku, kontakt se zdí a poškozené přední křídlo v kvalifikaci, hodiny v rychlém kole (možná poškozené zadní křídlo).
13:35 | V Soči přestalo pršet a objevilo se dokonce sluníčko. Start kvalifikace snad ve 14:00 dle plánu.
10:48 | F1 zrušila třetí trénink.
9:18 | V 9:30 měl proběhnout start závodu F2, ale otevření boxové uličky pro nájezd na startovní rošt bylo odloženo.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink zrušen
Kvalifikace Norris
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00