Právo Ferrari vetovat návrhy bude předmětem diskuze, říká Todt

Mezinárodní automobilovou federaci FIA v čele s Jeanem Todtem čekají rozhovory s Ferrari týkající se setrvání italské automobilky ve formuli 1. Probírat se bude i právo veta, která má Ferrari od osmdesátých let.
Právo Ferrari vetovat návrhy bude předmětem diskuze, říká Todt

„Již dlouho má Ferrari právo veta. Až s nimi budeme jednat o obnovení dohody, tohle bude jeden z bodů, kterým se budeme věnovat“, řekl předseda FIA novinářům v Abu Dhabi.

Ferrari naposledy uplatnilo právo veta v roce 2015. Italskému týmu se tehdy nelíbilo nařízení, kvůli kterému by musel dodávat zákazníkům motory za nižší ceny.

V současnosti není zcela jisté, zda – li bude slavná značka se vzpouzejícím se koněm ve znaku pokračovat ve formuli 1 i po roce 2020. Na konci roku 2017 výkonný ředitel Ferrari Sergio Marchionne pohrozil odchodem celého týmu, pokud nedojde ke změnám v pravidlech plánovaných pro rok 2021.

Jean Todt, který šéfoval Ferrari ve formuli 1 v letech 1994 až 2007, je přesvědčen, že by „královna motorsportu“ bez italské značky již nebyla jako dřív a motoristický sport by tím utrpěl.

„Jestli se bojím, že Ferrari a Mercedes odejdou? To je jejich věc, jejich volba. My ale nechceme, aby kdokoliv z nich F1 opustil. Ferrari je ikonickou značkou. Je to tým, který ve formuli 1 od jejího založení ještě ani jednou nechyběl.“

„Nechci vidět Ferrari opustit formuli 1. Nejsem si jistý, zda – li by to byl pro Ferrari správný krok. Je to unikátní značka, která přenáší závodní technologie i do silničních vozů. Myslím, že by pro Ferrari byla neúčast v F1 bolestivá, to už ale není moje zodpovědnost,“ řekl Todt. 

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Iceman na sněhu! Räikkönen si zazávodil ve švýcarských Alpách [videa]

18:46 | Kvůli dvoudennímu víkendu v Imole se musela měnit pravidla a další věci. Méně bude i pneumatik. Místo 13 sad jen 10: dvě sady tvrdých, dvě střední a šest měkkých. Tři sady musí být po tréninku vráceny.
18:15 | Roman Staněk byl odpoledne v Jerezu nejrychlejší v testech... formule 3 měla v datech chybu. Opravujeme to...
10:55 | Testy F3 online: odkaz

GP Emilia Romagna

Sobota 31. října 2020
Trénink 10.00–11.30
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 1. listopadu 2020
Závod 13.10