Pravidlo, které umožňuje pit stop zdarma během červených vlajek, by mělo být upraveno, vyzývají jezdci  | Foto: Getty Images / Getty Images

Foto: Getty Images / Getty Images

Pravidlo, které umožňuje pit stop zdarma během červených vlajek, by mělo být upraveno, vyzývají jezdci

Někteří jezdci F1 po letošní GP Monaka kritizují podobu pravidla, které umožňuje vyměnit pneumatiky během červených vlajek, díky čemuž je možné vyhnout se „povinné“ zastávce v boxech.

Během letošní GP Monaka absolvovala klasickou výměnu během zastávky v bodech jen pár jezdců.

Důvod byl prostý. Většina jezdců totiž využila přerušení závodu v prvním kole k tomu, aby si nechali vyměnit pneumatiky během červených vlajek, díky čemuž následně již nemuseli do boxů – pravidlo přikazující použití dvou různých směsí obutí si tím totiž splnili. 

Tato skutečnost však měla zásadní vliv na průběh závodu, který byl tak ochuzen prakticky o jakékoliv taktické bitvy – někteří jezdci sice zkusili alternativní strategie, ale ani ty ke změnám v top 10 nevedly. 

Podle některých jezdců by proto pravidlo o výměně pneumatik během zastavení závodu mělo být upraveno. 

„Po červené vlajce byla naše strategie v troskách, protože jsme museli nasadit střední pneumatiky a jet až do konce, protože všichni dostali pit stop zdarma. Znamenalo to, že jsme museli pneumatiky hodně šetřit," řekl Max Verstappen, kterého cituje Autosport. 

Dokonce i Alexander Albon, jenž v Monaku na kritizovaném pravidlu určitě neprodělal, souhlasí s tím, že by měly přijít změny. 

„Musí se s něčím přijít. Třeba, když budou červené vlajky vyvěšeny v prvním kole, že by pak musela následovat povinná zastávka. Ale abych byl spravedlivý, tentokrát to zafungovalo v náš prospěch, takže si nebudu moc stěžovat,“ prohlásil pilot Williamsu.  

Fernando Alonso pak situaci komentoval takto:

„Jedinou zajímavostí monackého závodu jsou zastávky v boxech, které musíte absolvovat. Pokud odstraníte vzrušení z pit stopu, nezbyde nic. Možná to znovu otevře diskuze o tom, zda při červené vlajce neměnit pneumatiky, případně být povinen nasadit pneumatiky stejné směsi či něco podobného.“

K případným změnám je však zkušený Španěl skeptický. 

„Nevím. Je spousta věcí, které nezměnili, nejspíše proto, že neposlouchají piloty,“ dodal jezdec Astonu Martin. 

Doporučujeme

Články odjinud