Pravidla o motorech obsahují díru, FIA ji uzavře

Navzdory všem snahám FIA se v pravidlech o motorech objevila mezera, která umožňuje foukání výfukových plynů ve větší míře, i když není sešlápnutý plynový pedál.
Pravidla o motorech obsahují díru, FIA ji uzavře

Mezinárodní automobilová federace meziročně změnila pravidla tak, aby co nejvíce minimalizovala vliv výfukových plynů na aerodynamiku vozu. Na jedné straně přesně vymezila, jakým směrem můžou být natočené koncovky výfuků, na straně druhé stanovila restrikce v oblasti map (nastavení) motorů.

Jeden nejmenovaný výrobce motorů se však podle Autosportu obrátil na FIA a poukázal na mezeru, která v pravidlech zůstala. Ta umožňuje, aby týmy foukaly výfukové plyny ve větší míře, i když jezdec nešlape na plynový pedál, a to pomocí opožděného zapalování.

Federace uznala, že mezera existuje, a proto upraví software standardizované elektronické řídící jednotky (ECU), kterou používají všechny vozy, a zabrání tak využití této šedé zóny pravidel. Změnu realizuje ještě před prvním závodem v Austrálii.

Tuto mezeru podle všeho zatím žádný tým nevyužil, ale hrozilo, že se tak dříve nebo později stane.

Další článek: Čtvrtek v Barceloně

11:46 | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
11:19 | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
9:24 | V Barceloně začaly testy F3
17:09 | Hamilton dokončil testy 18palcových pneumatik. Odjel 130 kol. Zítra testy v Imole pokračují.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen