Pravidla by mohla více dbát na vzhled vozů, říká Newey

Šéfdesignér Red Bullu Adrian Newey se domnívá, že by i formule 1 měla myslet na estetiku. A to by se mělo odrazit už ve formulaci pravidel.
Pravidla by mohla více dbát na vzhled vozů, říká Newey

Před nástupem nových regulí jsou tu znovu obavy, že vozy 2014 budou nevzhledné, a vrací se podobné diskuze jako u schodů na nosech. Newey by uvítal, kdyby na vzhled pamatovali už tvůrci pravidel.

"No, auto definují pravidla," řekl v rozhovoru pro oficiální stránky formule 1. "V ideálním případě je auto samozřejmě rychlé a stylově vypadající. Ale všichni v paddocku budou preferovat rychlejší auto před atraktivním, tak to je."

"Ano, z mého pohledu by bylo dobré, kdyby se trochu víc uvažovalo o estetice, když se tvoří pravidla. Ale rychlost je důležitější než krása."

A kdo bude příští rok rychlejší, zůstává velkou neznámou. Změny jsou rozsáhlé a klíčové bude zkombinovat dobrý pohon s dobrou aerodynamikou.

"Začněme pravidly. Můžete je rozdělit na dvě části: pohon a změny aerodynamiky. Změny aerodynamiky jsou velké, ale menší než v roce 2009. Takže ano, je možné, že jeden tým přijde s vozem, který je lepší než konkurence," vysvětloval Newey.

"Ale k tomu máte změny motorů a vůbec není zřejmé, jestli jeden výrobce motorů dokáže přijít s významnou výhodou. Ale auto, které smete ostatní, bude auto s kombinací dobrého motoru a dobrého šasi. Pokud jedna oblast bude špatná, budete mít problém."

"Ale kdo přijde s ideální kombinací? To je pro nás všechny velká hádanka a okoření to sezónu 2014."

Další článek: McLaren nedopadne jako Williams, ujišťuje Button

17:05 | Matteo Nannini to letos zkoušel ve F3 i F2 současně. V Monaku a Baku ho ale ve voze HWA nahradí testovací jezdec Williamsu Jack Aitken.
11:45 | Turecko zpět ve hře? Místní věří, že by mohli mít šanci po Monze místo Singapuru nebo Japonska. Úplně nereálné to není. Singapur zrušil Světové ekonomické fórum plánované na srpen. Novinář Joe Saward píše, že místní moc nevěří, že se tam letos pojede závod F1.
17. května | Kvůli změnám v kalendáři F1 se start sezóny W Series přesouvá z Francie do Rakouska (Grand Prix Štýrska).
15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00