Potvrzeno: Liberty Media bude vedle F1 nově vlastnit také MotoGP

Potvrzeno: Liberty Media bude vedle F1 nově vlastnit také MotoGP

Dorna, jež je promotérem motocyklového seriálu MotoGP, oficiálně potvrdila, že většinu jejích akcií převezme společnost Liberty Media, která vlastní také F1.

O tom, že by Liberty Media mohla být vedle F1 vlastníkem také seriálu MotoGP, se spekulovalo již od února.

Nyní je však již vše oficiální – společnost Dorna, která drží marketingová práva seriálu MotoGP, a stejně tak například i světového šampionátu superbiků, totiž dnes potvrdila, že Liberty Media bude jejím většinovým vlastníkem. 

Americká firma bude vlastnit 86 procent akcií společnosti Dorna, zatímco zbylých 14 procent zůstane v rukou managementu. Hodnota transakce je 4,2 miliardy eur.

Připomeňme, že dosud Dornu ze 40 procent vlastnil fond Bridgepoint, 38 procent držel kanadský penzijní fond a 22 procent patřilo zaměstnancům v čele s výkonným ředitelem Carmelem Ezpeletou. 

Otázkou však zůstává, zda obchod posvětí Evropská komise, která funguje i jako antimonopolní úřad. V minulosti měl zájem vlastnit F1 i MotoGP fond CVC, ale úřady mu to v roce 2006 nedovolily.

„Jsme nadšeni, že můžeme akvizicí MotoGP rozšířit naše portfolio předních sportovních a zábavních akcí,“ uvedl v prohlášení Greg Maffei, prezident a generální ředitel společnosti Liberty Media.

„MotoGP je celosvětový seriál s loajální a nadšenou fanouškovskou základnou, strhujícími závody a finančním profilem s vysokým cash flow. Carmelo a jeho manažerský tým vybudovali skvělou sportovní podívanou, kterou můžeme rozšířit o širší globální publikum,“ prohlásil dále Maffei.

Pro kontext doplňme, že seriál MotoGP funguje na podobném byznys modelu jako F1. To znamená, že generuje příjmy především díky prodeji televizních práv, prostřednictvím tzv. zalistovacích poplatků, které platí jednotlivé okruhy za to, že jsou součástí kalendáře, a příjmům ze sponzoringu.

Příjmy MotoGP jsou nicméně podstatně nižší, než je tomu v případě F1. Zatímco výnosy F1 v roce 2023 dosáhly výše 3,2 miliardy dolarů, v případě MotoGP to bylo za rok 2022 necelých 500 milionů dolarů.

Doporučujeme

Články odjinud