Potíže v trénincích vedly k výpadku v Q1, říká Button

Brit nepostoupil z první části, kolega Alonso uspěl jen o trochu lépe.
Potíže v trénincích vedly k výpadku v Q1, říká Button

Jenson Button říká, že za jeho výpadek už v první části kvalifikace na Velkou cenu Japonska mohou problémy z volných tréninků. Brit se na domácí trati Hondy kvalifikoval pouze na 17. pozici.

Button si stěžoval po pátečních trénincích, že s jeho vozem není něco v pořádku, neboť pneumatiky trpěly příliš rychlou degradací. Situaci příliš nepomohly ani problémy ve třetím tréninku, kdy se pilot McLarenu potýkal s motorem.

„V pátek jsme měli odlišně vyvážené auto, odlišné nastavení a nebylo to dobré, takže jsme dnes dopoledne přešli na nastavení podle druhého auta a já se celé dopoledne potýkal s potížemi s motorem, takže mi výrazně chyběl výkon,“ řekl Brit.

„Pro kvalifikaci to ale dali víceméně dohromady a bylo to. Byl jsem o 0,03 sekundy pomalejší než Fernando a abych byl upřímný, být mu po víkendu, který jsme měli, takhle blízko není nijak hrozné. Takhle na tom tady auto prostě je.“

Button byl zároveň dotázán, zda ho výsledek mrzí vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o domácí trať Hondy.

„Ano, ale každá zatáčka, ty středně rychlé zatáčky, změny směru a dlouhá sedmá zatáčka jsou pro nás všechny velice negativní ve smyslu toho, v čem je naše auto dobré,“ řekl. „Nikdy to nebude snadné, ale člověk vždycky doufá, že to v domácí velké ceně Hondy bude lepší.“

Vylepšený motor má stejný výkon

Týmový kolega Fernando Alonso sice z první části postoupil, na roštu však nakonec bude jen o dvě pozice před Buttonem. Španěl podotkl, že nový motor, který nejprve testoval v Malajsii a v Japonsku má k dispozici pro celý víkend, možná více vydrží, rychleji ale nejede.

„Vylepšený motor vydrží více kilometrů, ale má stejný výkon a já s Jensonem jsme na rovinkách stejně rychlí,“ řekl. „O co se tu pokoušíme, je nedostat ve zbývajících víkendech více penalizací. Celý víkend nejsme rychlí a musíme pochopit proč. Při startu zezadu to bude náročný závod.“

Na dotaz, zda ho špatná výkonnost McLarenu překvapuje, Alonso odpověděl: „Trochu ano. S dnešním výkonem nejsme spokojení. Nezajeli jsme tak, jak jsme doufali, hlavně v domácí velké ceně Hondy. Jenže tak to je.“

Alonso si nemyslí, že by se po startu z 15. pozice mohl v Suzuce příliš posunout, doufá proto, že McLarenu pomůže i počasí.

Foto: Getty Images / Clive Mason

Další článek: Rosberg na Suzuce stále neporažen, Hamilton se však přiblížil

15:48 | 58. narozeniny dnes slaví Paul Belmondo. Syn slavného francouzského jezdce odstartoval v letech 1992 až 1994 do sedmi závodů formule 1. Nejlepší výsledek zajel v Maďarsku 1992, kde byl devátý. Ještě v roce 2005 závodil v Le Mans, kde v tomto roce získal třetí místo v LMP2.
9:34 | Formule 1 uveřejnila onboard kolo z okruhu v Miami, kde se má jet už příští rok. odkaz
22. dubna | Ferrari pokračuje v testech s vozem SF71H ve Fioranu. Sainze dnes vystřídal Mick Schumacher.
21. dubna | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen