Poslední závod a tři scénáře, které rozhodnou

Formule 1 má před sebou poslední závod sezóny, který rozhodne o konečném pořadí v obou šampionátech.
Foto: Getty Images
Poslední závod a tři scénáře, které rozhodnou  | Foto: Getty Images

Max Verstappen a Lewis Hamilton mají na kontě stejný počet bodů. O první místo se však nedělí. V čele je stále Max Verstappen, který má větší počet vítězství. 

Masi oficiálně varuje: Můžeme odečítat body

Masi oficiálně varuje: Můžeme odečítat body

V Abú Dhabí mohou nastat tři možné scénáře. Jsou jednoduché. Tabulky a tradiční úvahy o tom, který jezdec musí dojet na které pozici, můžeme nechat stranou.

  • Lepší pozice: Je to jednoduché. Jezdec, který dojede na lepším bodovaném místě, získá více bodů a stane se mistrem světa. 
  • Oba bez bodů: Pokud ani jeden z jezdců nebude bodovat, stane se mistrem světa Max Verstappen, který má více vítězství (9 versus 8).
  • Rozhodne nejrychlejší kolo: Připomeňme, že bod za nejrychlejší kolo získá pouze jezdec, který skončí v první desítce. Rozdíly mezi jednotlivými místy jsou obvykle větší než jeden bod. Nejrychlejší kolo by hrálo roli jen v jednom spíše nepravděpodobném scénáři – pokud by jeden z jezdců dojel na 9. místě (2 body) a druhý dojel 10. a zajel nejrychlejší kolo (1 bod + 1 bod). Pak by oba měli i nadále stejný počet bodů a titul by získal Verstappen kvůli většímu počtu vítězství.
Klepněte pro větší obrázek
Pohár pro mistra světa formule 1. Foto: Getty Images

Podruhé v historii

Je to podruhé v historii, kdy jdou dva jezdci do posledního závodu sezóny se stejným počtem bodů. Poprvé se tak stalo v sezóně 1974.

Emerson Fittipaldi tehdy vyhrál v Kanadě, Clay Regazzoni dojel druhý. Oba tak měli na kontě 52 bodů. Titul nakonec získal Fittipaldi, který v následujícím závodě ve Watkins Glen dojel na 4. místě a Regazzoni byl 11. 

Týmy

V Poháru konstruktérů je situace složitější ale také jednoznačnější. Mercedes vede o 28 bodů. 

Mercedesu tak stačí získat 17 bodů k tomu, aby se stal nezávisle na výsledcích jezdců Red Bullu znovu mistrem světa.

U Red Bullu budou muset mít velmi dobrý vlastní výsledek, ale také spoléhat na problémy Mercedesu. 

Na dalších místech jsou šance spíše teoretické. Ferrari má před McLarenem náskok 38,5 bodu. 

Alpine je na pátém místě s náskokem 29 bodů na AlphaTauri. Williams je osmý s náskokem jen 10 bodů na Alfu Romeo, ale švýcarská stáj letos získala v závodě maximálně 4 body. 

Další článek: Slipstream Péreze nebyl podle Hornera rozhodující