Poslední volné místo na startovním roštu 2010 získal Lotus

BMW Sauber by se mohl stát čtrnáctým týmem.
Poslední volné místo na startovním roštu příštího ročníku formule 1, které vzniklo oznámením odchodu BMW na konci roku, zaplní tým Lotus F1. FIA zároveň oznámila, že bude usilovat o změnu pravidel, která by umožnila start BMW Sauberu jako 14. týmu.

Tým Lotus podal nejpřesvědčivější přihlášku, proto mu federace přidělila místo v šampionátu 2010, ale velmi zajímavá byla také přihláška BMW Sauberu. FIA proto v tuto chvíli udělila BMW Sauberu status oficiálního náhradníka pro případ, že by některý ze zapsaných týmů do příští sezóny nemohl nastoupit.

Zároveň se ale pokusí prosadit změnu pravidel, která by rozšířila startovní rošt z 26 na 28 vozů, aby BMW Sauberu umožnila závodit v každém případě. Bavorská automobilka ovšem zatím hledá kupce pro svůj tým v Hinwilu.

Jméno Lotus se ve formuli 1 objevilo naposledy v roce 1994 a příští rok se s ním vrátí společnost 1Malaysia F1 Team Sdn Bhd. Stáj bude závodit pod názvem Lotus F1 Team a ve svých vozech využije stejně jako všichni ostatní nováčci motory Cosworth.

Tým bude dočasně sídlit v britském Norfolku v bývalé továrně Toyoty. Novou továrnu si postaví u okruhu v Sepangu. Šéfem týmu bude Tony Fernandes, který založil a řídí malajskou Tune Group, která vlastní leteckou společnost Air Asia. Technickým ředitelem týmu je Mike Gascoyne, který ve formuli 1 pracoval v týmech Force India, Toyota, Renault a Jordan.
Další článek: Smlouvu na GP jsme ještě nepodepsali, varuje kanadská vláda