Poslední letošní závod DTM vyhrál Ekström

Poslední závod DTM v letošní sezóně vyhrál Mattias Ekström. Slaví také Audi, které se dostalo před BMW a vyhrálo mezi značkami.

Letošní desátý a poslední závod DTM zavedl jezdce a týmy na Hockenheimring, kde na začátku května letošní sezóna začala.

Závod DTM navštívili také Lewis Hamilton a Nico Rosberg. Mercedes ale v DTM moc důvodů o oslavám nemá. Nevyhrál šampionát jezdců, týmů ani značek.

Kvalifikace byla úspěchem Audi, které obsadilo první tři místa a do první desítky dostalo hned tři vozy. Z pole position odstartoval Miguel Molina před Ekströmem a Mortarou. Již jistý šampion DTM Marco Wittmann obsadil až 13. pozici.

Na startu jsme viděli různé strategie. Zatímco Molina sáhl po měkké sadě, Ekström a Mortara startovali na tvrdé. Připomeňme, že v DTM je povinnost jedné zastávky a na měkké sadě je možné odjet maximálně polovinu závodu.

Do čela závodu se po startu dostal Green, který startoval až z pátého místa. Za Greena se zařadil Pascal Wehrlein. Molina se naopak propadl na páté místo. Do čela se postupně dostali jezdci na měkkých pneumatikách.

Po pěti kolech byl nejlépe postaveným jezdcem na tvrdé sadě Ekström (7. místo). Bruno Spengler v kole 14/42 jako první zamířil k mechanikům pro nové pneumatiky.

Green měl před zastávkou náskok téměř deseti sekund, takže jeho pit stop byl spíše na jistotu. Hned za ním zamířili do boxů jeho pronásledovatelé Wehrlein a Scheider, kteří si po zastávce vyzkoušeli, že se v boxové uličce vejdou dva vozy DTM vedle sebe. Ne všem se to ale líbilo a Wehrlein dostal penalizaci za nebezpečné vypuštění. Po nuceném průjezdu boxy tak přišel o možnost bojovat o stupně vítězů.

Mattias Ekström byl po zastávkách asi 25 sekund za prvním Greenem a zhruba 12 sekund ztrácel na stupně vítězů. Hned za ním byl pak Mike Rockenfeller. Oba začali stíhat čelo závodu a předjíždět jednoho jezdce za druhým. Postupně se jim povedlo dostat se na druhé a třetí místo.

V kole 37/42 boural Juncadella. Pro jeho vůz vyrazil nám nechvalně známý jeřáb, což si vynutilo výjezd safety caru. V kole 40/42 byl závod restartován.

Ekström se dostal do čela, na druhém místě skončil Rockenfeller. Green v závěru odrážel útok dvou šampionů DTM Di Resty a Wittmanna, ale třetí místo uhájil.

V posledním kole pak bourali společně Petrov a Tambay. Na trať musel medical car, ale jezdcům se nic nestalo. Petrov je mimochodem jediným jezdcem, který letos ani jednou nebodoval.

• Šampion: Marco Wittmann
  • Vítězný tým: BMW Team RMG