Poslední dárky? Pohádkový příběh Čechoslováků a zapomenutá historie Masarykova okruhu

Co udělá radost motoristickým fanouškům na Štědrý den? Kromě modelů, týmových triček a kšiltovek určitě i knižní zpracování poutavých příběhů z historie závodních okruhů. Dvě taková nabízejí již osvědčení autoři Martin Straka a Aleš Sirný.
Poslední dárky? Pohádkový příběh Čechoslováků a zapomenutá historie Masarykova okruhu

1983 Vojtěch-Enge

Blíží se polovina osmdesátých let, v Československu stále panuje totalitní režim, rozpad východního bloku je v nedohlednu a o revoluci se ještě nikomu ani nesní. Cesty do západní Evropy jsou pro většinu (nejenom) sportovců svátkem. Přesto se najde skupinka statečných a velmi schopných lidí, kteří začnou pravidelně prohánět západní konkurenci na závodních okruzích.

Klepněte pro větší obrázek

1983 Vojtěch-Enge, autor: Martin Straka

Tenhle až pohádkový příběh sepsal do knihy 1983 Vojtěch-Enge motoristický novinář, televizní komentátor, fotograf a spisovatel Martin Straka. Jeho hlavními protagonisty jsou závodníci Břetislav Enge a Zdeněk Vojtěch. Obě jména dělala radost několika generacím fanoušků motorsportu i díky jejich neméně slavným závodnickým potomkům, avšak na stránkách knihy se odehrává právě jejich příběh.

V sezoně 1983 představovali Enge s Vojtěchem příjemné zjevení v evropském šampionátu cestovních vozů, kde se proslavili coby závodní posádka BMW 635 CSi Hartge. Piloti z Československa byli mnohdy rychlejší než tovární jezdci německé značky z Mnichova a to se speciálem, který byl sestrojen téměř podomácku. V kontextu současné éry motorsportu zní něco takového neuvěřitelně, jenže Enge s Vojtěchem se přesto dokázali prosadit a vybudovat si velký respekt na mezinárodním poli. Kniha má i své další hrdiny, především motoráře Ivana Smíška a velmi schopného manažera Václava Bervida, jenž dokázal svojí obratností vybudovat československé stáji zázemí a podmínky potřebné pro úspěch. A to i pod drobnohledem komunistického režimu.

V neposlední řadě je jedním z hrdinů i sám autor knížky Martin Straka. Zkušený novinář staví velkou část příběhu na vzpomínkách a zážitcích z osobních setkání s oběma jezdci a také telefonátech se Zdeňkem Vojtěchem. Ty v minulém režimu často sloužily jako jediný zdroj informací o výsledcích a úspěších Čechoslováků na velkém evropském kolbišti.

1983 Vojtěch-Enge je svým způsobem až dobrodružný, romantický příběh o dvou vynikajících jezdcích, kteří navzdory občanství východní komunistické země proslavili československý motorsport v celé Evropě. Pravý fanoušek motorsportu by si tuhle knihu měl zařadit do své knihovny.

Masarykův okruh: 1930-1937

Motorsport však v Československu kvetl již dávno před úspěchem dvojice Břetislav Enge, Zdeněk Vojtěch. O tom vás ve své nové publikaci přesvědčí další motoristický novinář Aleš Sirný, jehož srdci je nejbližší brněnský Masarykův okruh.

Klepněte pro větší obrázek

Masarykův okruh: 1930-1937, autor: Aleš Sirný

Sirný již má na svém kontě obsáhlou knihu Masarykův okruh - 90 let, která vyšla před rokem a mapuje kompletní historii slavné české závodní dráhy. Nyní přináší čtenářům novinku s názvem Masarykův okruh: 1930-1937. Jak již název napovídá, autor se tentokrát mnohem detailněji věnuje konkrétní části historie brněnského závodiště, které v meziválečný letech několikrát přivítalo tehdejší nejlepší piloty světa v rané éře grand prix závodění.

Spolu s autorem prožijete úplné počátky výstavby nových cest okolo Brna, po kterých, skrz přilehlé obce, vedl první okruh. Právě na něm se utkávaly hvězdy jako Tazio Nuvolari či Louis Chiron. Celá kniha je protkaná poutavými černobílými fotografiemi a na stránkách naleznete dokonce i obsáhlé výsledkové listiny závodů legend meziválečných let.

Další článek: FIA omezí politická prohlášení a gesta ve svých soutěžích a to včetně formule 1

Témata článku: ,