Porsche vážně uvažovalo o vstupu do formule 1

Jelikož ale Volkswagen nic nenamítá proti soupeření Porsche s Audi v Le Mans, z atraktivního spojení s královnou motorsportu nic nebude.
Porsche vážně uvažovalo o vstupu do formule 1

Porsche je s motorsportem spojeno prakticky po celou svou historii. Na počátku 21. století však přeci jen ve sportovním světě nebylo proslulé tolik jako kupříkladu v sedmdesátých letech. V roce 2010 proto vedení automobilky rozhodovalo, kterou z nejprestižnějších závodních sérií se Porsche pokusí dobýt.

Výzva pro Porsche

Dokáže se speciál 919 v Le Mans vyrovnat legendárnímu "mcqueenovskému" modelu 917, který vládl motoristickému světu v sedmdesátých letech?

Matthias Müller, který Porsche v současné době šéfuje, o možnosti vstoupit do formule 1 před časem mluvil poměrně otevřeně. Ředitel výzkumného a vývojového oddělení Porsche Wolfgang Hatz ale přiznává, že formule 1 nebyla první volbou automobilky. Tou vždy zůstávalo Le Mans.

 

„Existovaly pouze dvě možnosti – formule 1 a Le Mans. Jenže Le Mans je naším druhým domovem. Naše rozhodnutí by změnilo, kdyby někdo z koncernu řekl: „Dobře, ale v Le Mans je i Audi, a s tím soutěžit nemůžete.“ V takovém případě by nám nezbylo nic jiného než formule 1,“ prozradil Hatz britskému Autosportu.

Porsche ve formuli 1

Jako tým získalo jediné vítězství (Francie 1962). Velké úspěchy sbíralo jako dodavatel motorů McLarenu v osmdesátých letech.

Porsche se tak letos se svým speciálem 919 pokusí v nejslavnějším vytrvalostním závodě světa přerušit hegemonii dieselových vozů z dílny Audi. Dopomoci by jim k tomu měl také Australan Mark Webber, který ještě v loňské sezoně závodil ve formuli 1 za stáj Red Bull. 

Další článek: Alonso: Jsem optimista, ale to každý rok

9:40 | FIA vyšetřuje nehodu Grosjeana. Na závěry si budeme muset počkat 6 a 8 týdnů
15:08 | Haas potvrdil, že Mazepin bude jezdit s číslem 9. Původně chtěl jezdit s číslem 99, ale to má Giovinazzi. Číslo 9 měl Ericsson, ale vzhledem k tomu, že je (bude) dva roky mimo F1, tak se číslo uvolní...
15:04 | Podle španělských médií dostal Alonso zelenou pro účast v testu mladíků po Abú Dhabí. Do testů by prý měly být nakonec nasazeny dvě auta od každého týmu, takže uvidíme i Buemiho, Kubicu, Ferrari zřejmě nasadí Sainze. Zatím to nebylo potvrzeno.
13:33 | Mick Schumacher se s Haasem zúčastní prvního tréninku na GP Abú Dhabí a také testů po závodě.

GP Sachíru

Pátek 4. prosince 2020
1. trénink 14.30–16.00
2. trénink 18.30–20.00
Sobota 5. prosince 2020
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 6. prosince 2020
Závod 18.10