Porsche: Byli jsme skutečně blízko vstupu do F1

Porsche mělo velice blízko ke vstupu do formule 1 v roli dodavatele motorů, řekl viceprezident oblasti motorsportu Porsche a vedoucí skupiny motorsportu ve Volkswagenu AG Fritz Enzinger.
Porsche: Byli jsme skutečně blízko vstupu do F1

V minulosti se často objevovaly zprávy o možném vstupu Volkswagenu, nebo pod něj spadajících automobilek Lamborghini, Porsche nebo Audi, do formule 1. Jak potvrdil Enzinger, tyto zprávy se zakládaly na pravdě.

Na konci listopadu letošního roku však Volkswagen oznámil, že se zaměří výhradně na elektrické motoristické šampionáty.

„Skutečně blízko,“ odpověděl Enzinger pro SpeedWeek na dotaz, jak blízko bylo Porsche ke vstupu do F1.

„Když nás Výkonná rada skupiny v roce 2017 pověřila postavením vysoce účinného závodního motoru, Porsche jej nejen navrhlo, ale jeden také postavilo. Byli jsme zapojeni do regulačních jednání mezi FIA (Mezinárodní automobilovou federací) a promotérem F1 Liberty Media. Během fáze stavby motoru však bylo rozhodnuto o přechodu k e-mobilitě,“ dodal Enzinger.

Porsche připravilo motor pro vstup do formule 1, zřejmě ho ale nevyužije

Porsche připravilo motor pro vstup do formule 1, zřejmě ho ale nevyužije

Místo formule 1 se tak Porsche přidalo k sesterské značce Audi a vstoupilo do šampionátu elektrické formule E. Vývoj motoru F1 však podle Enzingera nebyl úplně zbytečný.

„1,6litrový motor V6 již byl na testovací lavici. Vývoj však nebyl zbytečný, protože pro elektrický šampionát mohlo být využito velké množství komponent.“

Porsche při premiéře na stupních vítězů

První závod nové sezóny formule E v saudskoarabském Rijádu se Porsche vydařil. Andre Lotterer získal pro značku první stupně vítězů, když obsadil druhé místo.

„Bylo to skutečně překvapení, když jsme v prvním závodě dojeli druzí. Bylo to důležité, protože jsme na naší cestě byli odvážní. Nemohli jsme stavět na existujícím týmů jako soupeři z BMW na Andretti nebo Mercedes na HWA,“ říká Enzinger.

„Potřebovali jsme zkušenosti, proto jsme angažovali Lotterera, který dva roky jezdil pro nejlepší tým (DS Techeetah). Po jeho verdiktu při prvním testu v srpnu jsme věděli, že si vedeme opravdu dobře.“

Foto: Formule E

Další článek: Pérez se chce vrátit na stupně vítězů a pro Racing Point získat čtvrté místo

15:04 | Lamborghini oficiálně potvrdilo, že Stefano Domenicali odchází z pozice šéfa automobilky, aby od ledna 2021 převzal novou prestižní funkci. Očekává se, že nahradí Careye v čele F1.
13:42 | Kvalifikace F2: Cunoda, Daruvala, Schumacher... Schumacherův nejbližší soupeř v šampionátu Ilott odstartuje hned za ním ze čtvrtého místa.
24. září | Lewis Hamilton očekává, že FIA v reakci na jeho kontroverzní tričko z GP Toskánska zavede nová pravidla, ve kterých vyjasní, co je a co není možné.
24. září | Novinář Will Buxton má pozitivní test na koronavirus. GP Ruska tak vynechá.

GP Ruska 2020

Pátek 25. září 2020
1. trénink Bottas (1:34.923)
2. trénink Bottas (1:33.519)
Sobota 26. září 2020
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 27. září 2020
Závod 13.10