Porsche, BMW, Cadillac, Acura. V Daytoně startuje nová vytrvalostní éra

Jednašedesátý ročník 24 hodin v Daytoně se jednoznačně zapíše do historie motorsportu. Letošní úvodní podnik (start v sobotu v 19:40) sezony IMSA WeatherTech SportsCar Championship se ponese ve znamení premiéry prototypů LMDh, tedy prvních speciálů pro nejvyšší třídu sportovních vozů v USA se standardizovaným hybridním systémem. Prototypům LMDh je navíc od letoška umožněno startovat i ve WEC po boku vozů LMH a tím pádem se konečně plní sny mnoha jezdců, týmů, fanoušků i novinářů. Do loňska odlišnými regulemi rozdělené světy Daytony a Le Mans se konečně propojují a víkendová bitva o vítězství v Rolex 24 bude jen ochutnávkou toho, čeho se letos a v letech nadcházejících dočkáme na trati La Sarthe.

Stejný elektromotor pro všechny

Prototypy LMDh nahrazují v IMSA WSC do loňska využívané vozy DPi a nejzásadnější změnou je patrně implementace hybridního ústrojí do pohonných jednotek. Hybridní systém na zadní nápravě je standardizovaný, tedy stejný pro všechny výrobce, a to zejména kvůli ušetření finančních nákladů na vývoj vlastních řešení. Každý z výrobců v LMDh tak musí využívat motorgenerátor od firmy Bosch, sedmistupňovou převodovku Xtrac P1359 a baterii od Williams Advanced Engineering s regeneračním objemem 170 kW. Hybridní systém se stará o 50 kW z celkového výkonu vozu, který se pohybuje v hranicích od 480 od 520 kW.

GALSTAD-ROAR-DIS-0123-018361.jpg
Foto: Courtesy of IMSA

Pokračování 2 / 10

Cadillac V-LMDh #01

Kromě standardizovaného hybridního systému jsou výrobci omezeni výběrem jednoho ze čtyř dodavatelů šasi. Tím se vozy LMDh nejvíce odlišují od speciálů LMH z pera ACO, kde mají automobilky volnost ve vývoji šasi i hybridních pohonných jednotek. Avšak právě z důvodu úspory nákladů se cestou LMDh vydal americký Cadillac s prototypem V-LMDh. Ten stojí na šasi od italské Dallary a pod kapotou má osmiválec o objemu 5.5 litru. Ve volbě spalovacího motoru pro pohonné ústrojí mají výrobci v LMDh volnou ruku. S továrním vozem #1 se budou v Daytoně střídat bývalý pilot F1 Sébastien Bourdais, nizozemský specialista na závody IMSA WSC Renger van der Zande a legenda IndyCar Scott Dixon.

cadillac #01.jpg
Foto: Courtesy of IMSA

Pokračování 3 / 10

Cadillac V-LMDh #02

S druhým Cadillacem, o jehož tovární program se stará tým Chipa Ganassiho, pojednou v Daytoně vítěz Le Mans z roku 2015 Earl Bamber, bývalý pilot Aston Martinu Alex Lynn a jeho zkušený britský krajan Richard Westbrook. Tuto trojici budeme poté po zbytek sezony sledovat v závodech FIA WEC.

cadillac #02.jpg
Foto: Courtesy of IMSA

Pokračování 4 / 10

Cadillac V-LMDh #31

A třetí Cadillac nasazuje do IMSA WSC tradiční stáj Whelen Engineering Racing. Posádku pro Daytonu tvoří dva Britové Jack Aitken a Alexander Sims spolu s Brazilcem Pipem Deranim.

cadillac #31.jpg
Foto: Courtesy of IMSA

Pokračování 5 / 10

Porsche 963 #6

Velký návrat Porsche do nejvyšší třídy sportscar po šesti letech od konce programu LMP 1 probíhá s prototypy 963 LMDh, které budeme v počtu dvou vídat jak v IMSA WSC, tak ve FIA WEC. O tovární program se stará tým Penske a s vozem #6 v Daytoně pojedou Mathieu Jaminet, Nick Tandy a Dane Cameron. Porsche pod kapotou sází na přeplňovaný osmiválec o objemu 4.6 litru a dodavatelem šasi je Multimatic.

porsche #6.jpg
Foto: Courtesy of IMSA

Pokračování 6 / 10

Porsche 963 #7

Sesterské Porsche #7 bude v Daytoně patřit trojici Matt Campbell, Felipe Nasr, Michael Christensen. Poslední jmenovaný bude závodit i ve WEC s prototypem #5 v posádce s Danem Cameronem a Fredericem Makowieckim.

Pravda je taková, že v Daytoně měly jet hned čtyři prototypy 963 LMDh, protože dva mají objednané též soukromé týmy JDC-Miller MotorSports a Proton Competition. Zákazníci však své vozy ještě nedostaly, protože kvůli globálnímu nedostatku součástek nestíhá Porsche uspokojovat poptávku. To samé platí pro Proton Competition a rovněž stáj JOTA Sport také ve vztahu k WEC. I zde je více než jisté, že zákazníci Porsche zmeškají minimálně úvod sezony mistrovství světa 17. března na Sebringu.

porsche #7.jpg
Foto: Courtesy of IMSA

Pokračování 7 / 10

Acura ARX-06 #10

Acura s novým vozem ARX-06 podobně jako Cadillac navazuje na předešlou éru prototypů DPi a drží se spolupráce s francouzským výrobcem šasi Oreca. Pod kapotou se nachází přeplňovaný šestiválec o objemu 2.4 litru. Vůz #10 v tradičních barvách Konica Minolta nasazuje do Daytony tým Wayne Taylor Racing dohromady v nové alianci s Andretti Autosport a toto spojení do budoucna myslí i na vstup do WEC a účast v Le Mans. Posádku tvoří velmi zkušená čtveřice Ricky Taylor, Filipe Albuquerque, Louis Deletraz, Brendon Hartley.

acura #10.jpg
Foto: Courtesy of IMSA

Pokračování 8 / 10

Acura ARX-06 #60

A druhá Acura ve startovním poli bude v sobotu v 19:40 našeho času startovat z pole position, kterou v kvalifikaci pro tým Meyer Shank Racing vyjel Tom Blomqvist. Brit se bude střídat ještě s Colinem Braunem a s veterány americké scény Heliem Castronevesem a Simonem Pagenaudem.

acura #60.jpg
Foto: Courtesy of IMSA

Pokračování 9 / 10

BMW M Hybrid V8 #24

BMW přichází s vlastním sportovním prototypem poprvé po více než dvou dekádách a vozů M Hybrid V8 bychom se od roku 2024 měli dočkat i ve WEC. Šasi pochází od italské Dallary a pod kapotou je součástí hybridní pohonné jednotky čtyřlitrový přeplňovaný osmiválec. Posádky patří k těm hvězdným, s vozem #24 v Daytoně pojedou Philipp Eng, Augusto Farfus, Colton Herta a Marco Wittmann…

bmw #24.jpg
Foto: Courtesy of IMSA

Pokračování 10 / 10

BMW M Hybrid V8 #25

…a v sesterském BMW #25 se během 24 hodin budou střídat Connor De Phillippi, Nick Yelloly, Sheldon van der Linde a znovu Colton Herta, kterého tak čeká tak zvaná dvojitá povinnost.

bmw #25.jpg

Doporučujeme

Články odjinud