Porazí Sainz Sainze? Španělův přestup je důležitý pro šampionát

Porazí Carlos Sainz Carlose Sainze? Je to trochu nadsázka, ale jezdec Renaultu může hrát důležitou roli v letošním Poháru konstruktérů.

Carlos Sainz bude od GP USA hájit barvy Renaultu. Body, které získal v šampionátu jezdců mu samozřejmě zůstanou. Stejně tak zůstanou Toro Rosso body, které mu letos vyjel. 

Sainz dokázal bodovat v 9 závodech a získal 48 bodů. To je 92,3 % celkových bodů Toro Rosso. Od Kvjata nebo Gaslyho letos asi už velké bodové žně čekat nemůžeme. Právě proto Sainzův odchod může juniorku Red Bullu docela bolet. Samozřejmě nevíme, jaké „utěšující léky“ Red Bullu daroval Renault.

Půjde o každý bod

Toro Rosso je nyní v šampionátu na 6. místě s 52 body. Haas se právě v Japonsku významně přiblížil a ztrácí 9 bodů. To je poměrně málo, ale v posledních čtyřech závodech získal Haas jen 8 bodů.

Porazit Hülkenberga bude velká výzva, uvědomuje si Sainz

Porazit Hülkenberga bude velká výzva, uvědomuje si Sainz

„Doufám, že to pomůže,“ řekl Steiner o jezdeckých změnách u konkurentů. „Mohlo by, protože Sainz je určitě dobrým jezdcem a získal skoro všechny body Toro Rosso. Určitě to pro nás není nevýhoda.“ 

„Nechci říkat, že jsme přesvědčeni, že budeme v Poháru konstruktérů sedmí, ale budeme se snažit.“

Renaultu se hodí Sainz ještě více. V Japonsku byl Hülkenberg blízko bodům, ale došlo k selhání DRS a Němec musel skončit. Haas se díky tomu dostal před Renault – má momentálně o bod více.

Podle Hülkenberga musí Renault zapracovat na výkonu i spolehlivosti

Podle Hülkenberga musí Renault zapracovat na výkonu i spolehlivosti

Jinými slovy: Renault může letos velmi reálně získat sedmé místo, o které nyní bojuje s Haasem. Současně ale nelze vyloučit ani zisk šestého místa. Na Toro Rosso ztrácí 10 bodů. Sainz v Renaultu tak bude bojovat se starým Sainzem u Toro Rosso – nebo jinak, proti svým vlastním bodům.

Renaultu ale nejspíše nejde ani tak o šampionát jako spíše o snahu, aby se Sainz v týmu aklimatizoval co nejrychleji. 

O přestupu se dozvěděl půl hodiny předem

„Carlos podepsal pro příští rok a Cyril objasnil, že ho chce v autě už letos,“ řekl Jolyon Palmer pro Sky F1. 

„Po tomto závodě je dvoutýdenní přestávka a dávalo smysl, aby nastal čas k našemu rozloučení. Je škoda, že s tímto týmem nedokončím sezónu, ale respektuji jeho rozhodnutí.“ 

Zajímavé statistiky po GP Japonska 2017

Zajímavé statistiky po GP Japonska 2017

„Vlastně jsem se to dozvěděl asi půl hodiny před oznámením, takže to bylo z mého pohledu neočekávané,“ řekl Sainz.

„Bylo to pro mě stejné překvapení jako pro vás! Můj manažer mi dal vědět, že mu to Cyril řekl.“

„Když jsem šel spát, byl jsem šťastný, protože jsem věděl, že je to dobrá příležitost, abych se přizpůsobil vozu o něco dříve, než jsme čekali, abych poznal své inženýry, tým a mechaniky o něco dříve.“ 

Foto: Getty Images / Peter Fox

Diskuze (13) Další článek: Štiplavý vzkaz do Wokingu: Jsme už blízko Renaultu, chlubí se Honda