Policie: Surteesova smrt byla tragická nehoda

DOPLNĚNÉ VYDÁNÍ.
Klepněte pro větší obrázekPolicie označila včerejší úmrtí osmnáctiletého Henryho Surteese ve formuli 2 za „tragickou nehodu“. Během vyšetřování na okruhu Brands Hatch nepřišla na nic, co by nasvědčovalo, že se stal zločin.

Surteese (na obrázku vlevo) v neděli smrtelně zranilo kolo, které se po nehodě utrhlo z auta soupeře Jacka Clarkea. Mladík v tu chvíli projížděl kolem rychlostí 190 kilometrů v hodině.

Po ráně do hlavy okamžitě upadl do bezvědomí a s nohou na plynu narazil do bariér. Z auta ho museli vytáhnout a vrtulník ho převezl do nemocnice. Tam Surtees večer podlehl těžkým zraněním hlavy.

Fanoušky konstatování o nehodě nijak neuspokojilo a v internetových diskuzích volají po tom, aby někdo vyšetřil, jak se mohlo Clarkovo kolo tak snadno utrhnout.

Formule 2 jsou podobně jako formule 1 vybaveny systémem, díky kterému by kola neměla odletět od vozu, i když se poláme zavěšení. Clarkův náraz do bariéry se při tom nezdál tak mimořádně silný na to, aby musely selhat bezpečnostní prvky.

Formule 2 se letos jede po dlouhé době poprvé. FIA ji obnovila jako juniorskou kategorii a líheň pro formuli 1. Ostatní teenagery smrt Surteese velmi zasáhla. Henryho pětasedmdesátiletý otec John, mistr světa ve formuli 1 z roku 1964, i matka Jane údajně viděli synovu nehodu v přímém přenosu.

Šéf formule 2 Jonathan Palmer byl smrtí Surteese zdrcen. „Tohle je to nejsmutnější, co jsem za 35 let v motorsportu zažil. Hluboce soucítím s jeho rodiči a dvěma sestrami,“ uvedl v prohlášení.

„Formule 2 z dílny Williamsu F1 odpovídá bezpečnostním standardům FIA z roku 2005 včetně upevnění kol tak, aby se omezilo riziko ulétnutí při nehodě. Zvýšené kraje kokpitu a boční deformační zóny splňují i standardy formule 1 pro ochranu hlavy. Bohužel ani upevnění kol nedokáže stoprocentně zamezit jejich ulétnutí,“ napsal.

„Tu nehodu samozřejmě vyšetříme a uděláme vše pro to, abychom zjistili, proč se to stalo a jak se z toho můžeme poučit,“ ujistil.
Další článek: Velké problémy s pneumatikami má i Toyota, potvrdil Trulli

15. května | Romain Grosjean získal v IndyCar své první pole position.
11. května | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).

GP Monaka 2021

Čtvrtek 20. května 2021
1. trénink 11.30–12.30
2. trénink 15.00–16.00
Sobota 22. května 2021
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 23. května 2021
Závod 15.00