Pokud se Verstappen stane mistrem světa, využije práva jezdit s číslem 1

Max Verstappen má letos velkou šanci stát se poprvé v kariéře mistrem světa formule 1. Pokud se to pilotovi Red Bullu podaří, chce příští rok mít na svém voze startovní číslo 1 patřící úřadujícímu šampionovi.
Foto: Getty Images / Mark Thompson
Pokud se Verstappen stane mistrem světa, využije práva jezdit s číslem 1 | Foto: Getty Images / Mark Thompson

Od začátku své kariéry ve F1 v roce 2015 Verstappen závodí s číslem 33. Podle pravidel od sezóny 2014 může na svém voze startovní číslo 1 mít pouze mistr světa z předchozího roku. Ten se ale také může rozhodnout po zisku titulu zůstat u svého startovního čísla, které má po celou kariéru.

Startovní číslo 1 se od sezóny 2015 ve F1 ale neobjevilo. Od roku 2014 až na ročník 2016 vládne formuli 1 Lewis Hamilton a ten zůstává věrný číslu 44. Nico Rosberg, který narušil Britovu hegemonii, po zisku prvního titulu ukončil kariéru.

Hamilton měl číslo 1 jen v prvním tréninku. Nelíbilo se mi to, říká

Hamilton měl číslo 1 jen v prvním tréninku. Nelíbilo se mi to, říká

Přesto Hamilton vyjel s číslem 1 na voze, ale jen pro volný trénink. Letos má ale velkého soupeře ve Verstappenovi, který sahá po svém prvním titulu.

„Rozhodně. Kolikrát máte příležitost jezdit s číslem 1? A je to také dobré pro upomínkové předměty, takže je to chytré,“ odpověděl Verstappen na dotaz RaceFans, zda by po zisku titulu využil šance závodit s číslem 1.

Čtyři závody před koncem sezóny vede Verstappen průběžné pořadí o 19 bodů. Svůj náskok navýšil dvěma výhrami v posledních dvou závodech v USA a Mexiku.

„Ve čtyřech závodech se může stát spousta věcí. Vypadá to dobře, věci se ale mohou velmi rychle změnit. Řekl jsem to už po závodě v Mexiku. Už jsem měl na čele i větší náskok a během dvou závodů byl pryč,“ poznamenal 24letý Verstappen.

Situace v šampionátu vypadá dobře. Verstappen ale po devátém letošním vítězství zůstává nohama na zemi

Situace v šampionátu vypadá dobře. Verstappen ale po devátém letošním vítězství zůstává nohama na zemi

„Musíme se tedy znovu pokusit tady ukázat to nejlepší a po tomto víkendu se znovu pokusíme vyhrát závod. Můj přístup je každý víkend stejný, nebudeme ho měnit.“

Verstappen také přiznává, že si zatím nedovoluje sám sebe už vidět jako letošního mistra světa. „Je to velmi snadné, když nad tím nepřemýšlíte, nemáte žádné sny nebo něco podobného. Jen se plně soustředím.“

Váš názor Další článek: Mazepin vysvětlil incident z nočního klubu
8:49 | Podle Pirelli je střední směs jen o 0,3 s pomalejší než měkká. Tvrdá pak o dalších 0,6 s.
20:52 | Podle Ferrari nehodu Leclerca přežilo šasi i pohonná jednotka.
17:51 | Nejen týmy a jezdci. Na Franka Williamse bude vzpomínat i F1. V neděli v 17:20 minutou ticha, v 18:00 se pak po okruhu projede vůz FW07. Start závodu je v 18:30.
12:59 | Logan Sargean v tréninku F2 jako první pokřtil zdi v Džiddě. Jezdec ok, červené vlajky.

GP Saúdské Arábie 2021

Pátek 3. prosince 2021
1. trénink Hamilton
2. trénink Hamilton
Sobota 4. prosince 2021
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 5. prosince 2021
Závod 18.30