Pokud nebude v Bahrajnu bezpečno, sezóna začne zřejmě až v Austrálii

Letošní sezóna by nakonec nemusela být rekordně dlouhá, protože pokud bezpečnostní situace v Bahrajnu neumožní pořádání Grand Prix, jen těžko by se kolotoč formule 1 mohl přesunout jinam.
Pokud nebude v Bahrajnu bezpečno, sezóna začne zřejmě až v Austrálii

Nepokoje v Bahrajnu si vyžádaly zrušení závodu asijské série GP2 a formule 1 teď s napětím sleduje, jestli se situace v dějišti první letošní Grand Prix uklidní. Plánovaný test by týmy zřejmě přesunout mohly, nabídla se jim už pro tento účel Yas Marina v Abú Zabí a v úvahu připadá také Barcelona, ale závod zřejmě nikoliv.

"Bylo by to neproveditelné," řekl o případném přesunu prvního závodu na jiný okruh šéf týmu Virgin John Booth pro BBC. "Stejně jako v případě všech ostatních týmů i naše zámořské vybavení odcestovalo do Bahrajnu už před měsícem. A velká část tohoto vybavení je životně důležitá pro provoz vozů. Takže závodit někde jinde by bylo velmi obtížné."

Pořadatelé v Bahrajnu, kteří dnes požádali o zrušení závodního víkendu GP2, vydali stejné prohlášení jako včera. Snaží se vše zajistit tak, aby se závod formule 1 mohl uskutečnit. Jestli týmy pojedou do Bahrajnu testovat, musí podle Bootha rozhodnout do 25. února. V každém případě se budou, i co se závodu týče, rozhodovat podle doporučení příslušných orgánů.

"Pokud tamní vláda, FIA a Formula One Management řeknou, že je to bezpečné, tak tam pojedeme," vysvětloval Booth. "Oni budou mít na místě své lidi, kteří situaci vyhodnotí, a budou dobře informováni o rizicích. Máme velké obavy, ale pokud nám bude řečeno, že je to bezpečné, pojedeme tam."

Situací v Bahrajnu se přednostně zabývá Bernie Ecclestone. "Není to dobré, že? Budeme to muset sledovat a rychle rozhodnout," řekl pro AP. "Dnes ráno jsem mluvil s korunním princem. Neví víc než vy nebo já, ale situaci monitorují. Příští týden rozhodneme, co budeme dělat."

Pro Reuters pak šéf formule 1 dodal: "Rozhodnutí uděláme v úterý nebo ve středu. Pokud situace zůstane stejná jako teď, odpověď je ne. Jestli se to do středy neuklidní, asi budeme muset závod zrušit."

V nejhorším případě nezačne sezóna 13. března, ale až 27. března v Austrálii.

Diskuze (116) Další článek: Fernandes chtěl za prodej Lotusu až 37 miliónů liber, tvrdí Proton
21:38 | Robert Wickens je po nehodě v IndyCar při vědomí a je transportován do nemocnice.
20:39 | Velká nehoda v IndyCar. Závod přerušen odkaz
16. srpna | Alonso by se měl podle spekulací v následujících týdnech zúčastnit testu vozu IndyCar.
15. srpna | Podle některých spekulací oznámí McLaren v nejbližších dnech příchod Carlose Sainze.

GP Belgie 2018

Pátek 24. srpna 2018
1. trénink 11.00–12.30
2. trénink 15.00–16.30
Sobota 25. srpna 2018
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 26. srpna 2018
Závod 15.10