Pokud nebude v Bahrajnu bezpečno, sezóna začne zřejmě až v Austrálii

Letošní sezóna by nakonec nemusela být rekordně dlouhá, protože pokud bezpečnostní situace v Bahrajnu neumožní pořádání Grand Prix, jen těžko by se kolotoč formule 1 mohl přesunout jinam.
Pokud nebude v Bahrajnu bezpečno, sezóna začne zřejmě až v Austrálii

Nepokoje v Bahrajnu si vyžádaly zrušení závodu asijské série GP2 a formule 1 teď s napětím sleduje, jestli se situace v dějišti první letošní Grand Prix uklidní. Plánovaný test by týmy zřejmě přesunout mohly, nabídla se jim už pro tento účel Yas Marina v Abú Zabí a v úvahu připadá také Barcelona, ale závod zřejmě nikoliv.

"Bylo by to neproveditelné," řekl o případném přesunu prvního závodu na jiný okruh šéf týmu Virgin John Booth pro BBC. "Stejně jako v případě všech ostatních týmů i naše zámořské vybavení odcestovalo do Bahrajnu už před měsícem. A velká část tohoto vybavení je životně důležitá pro provoz vozů. Takže závodit někde jinde by bylo velmi obtížné."

Pořadatelé v Bahrajnu, kteří dnes požádali o zrušení závodního víkendu GP2, vydali stejné prohlášení jako včera. Snaží se vše zajistit tak, aby se závod formule 1 mohl uskutečnit. Jestli týmy pojedou do Bahrajnu testovat, musí podle Bootha rozhodnout do 25. února. V každém případě se budou, i co se závodu týče, rozhodovat podle doporučení příslušných orgánů.

"Pokud tamní vláda, FIA a Formula One Management řeknou, že je to bezpečné, tak tam pojedeme," vysvětloval Booth. "Oni budou mít na místě své lidi, kteří situaci vyhodnotí, a budou dobře informováni o rizicích. Máme velké obavy, ale pokud nám bude řečeno, že je to bezpečné, pojedeme tam."

Situací v Bahrajnu se přednostně zabývá Bernie Ecclestone. "Není to dobré, že? Budeme to muset sledovat a rychle rozhodnout," řekl pro AP. "Dnes ráno jsem mluvil s korunním princem. Neví víc než vy nebo já, ale situaci monitorují. Příští týden rozhodneme, co budeme dělat."

Pro Reuters pak šéf formule 1 dodal: "Rozhodnutí uděláme v úterý nebo ve středu. Pokud situace zůstane stejná jako teď, odpověď je ne. Jestli se to do středy neuklidní, asi budeme muset závod zrušit."

V nejhorším případě nezačne sezóna 13. března, ale až 27. března v Austrálii.

Další článek: Fernandes chtěl za prodej Lotusu až 37 miliónů liber, tvrdí Proton