Podváděl Norris při vstupu do paddocku? McLaren objasnil bizarní incident

Formule 1 zavedla řadu opatření, aby se koronavirus nedostal do paddocku, a pokud se tam už dostane, tak aby se nerozšířil. Mezi tato opatření patří i měření teploty.
Podváděl Norris při vstupu do paddocku? McLaren objasnil bizarní incident

O víkendu kolovalo sociálními sítěmi video, které zachycuje Landa Norrise a jeho trenéra při vstupu do paddocku. Oběma je měřená teplota bezkontaktním teploměrem. Podle záběrů to však vypadá, že si oba chladí čelo láhví vody a následně absolvují měření znovu.

Zvýšená teplota nad 38 °C patří k příznakům koronaviru. Měření teploty bezkontaktní metodou je běžným opatřením i mimo svět formule 1, ale je značně diskutabilní. Někteří nakažení mají jen mírné příznaky, teplotu jen krátce nebo vůbec a navíc jsou nejvíce nakažliví v době, kdy žádné příznaky nemají. Nejpřesnější měření tělesné teploty je podle lékařů teploměrem v konečníku, což samozřejmě není realizovatelné při vstupu do paddocku nebo kamkoliv jinam. Naopak bezkontaktní měření je jedno z těch nejméně přesných. O čemž se přesvědčil i Norris... 

Vettel, Horner a Marko porušili koronavirová pravidla. FIA jim připomenula, jak se mají chovat

Vettel, Horner a Marko porušili koronavirová pravidla. FIA jim připomenula, jak se mají chovat

Video pochází ze čtvrtku. Podle Motorsport.com uvedl McLaren, že Norris a jeho trenér stáli asi 10 minut na slunci. Když se dostavili k měření u vstupu, teploměr změřil jejich tělesnou teplotu 50 °C, což je zhruba stejně jako závodní trať. Člověk přitom umírá při teplotě okolo 44 °C. 

Norrisův trenér požádal o kontrolu teploměru nebo o změření teploty v uchu či na spánku. Následně chtěl demonstrovat nepřesnost podobných měření a jejich závislost na okolních podmínkách. Oba si ochladili čelo a teploměr najednou ukázal 30 °C. Následně byla provedena měření na spánku a ta už byla v pořádku.

Lando Norris si nejrychlejším kolem závodu dojel pro první stupně vítězů v kariéře

Lando Norris si nejrychlejším kolem závodu dojel pro první stupně vítězů v kariéře

McLaren měl v Austrálii pozitivně testovaného mechanika. Možná i proto přistupuje k opatřením velmi konzervativně. Jezdci i členové týmů byli testování v průběhu čtyř týdnů před závodem. V některých opatřeních jde stáj ještě nad rámec toho, co nařizuje nebo doporučuje FIA.

Norris i jeho trenér byli také testováni v pondělí a následně ve středu. Testy byly negativní.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Na rovinkách ztrácíme sedm desetin. A v zatáčkách další tři, říká Binotto

12:46 | Další změna u Charouze ve F3. Po dvou víkendech končí Hunter Yeany. Pro finále v Soči ho nahradí Ayrton Simmons, který má zkušenosti z britské F4 (tam byl druhý) nebo z asijské F3.
11:48 | 46. narozeniny dnes slaví bývalý jezdec F1 a dvojnásobný vítěz Indy 500 Juan Pablo Montoya.
19. září | F1 má tento víkend volno, ale večer ve 21:00 se jede závod IndyCar na slavném okruhu Laguna Seca. Sledovat ho můžete prostřednictvím služby DAZN (stojí 39 Kč měsíčně).
17. září | Vůz Alfy Romeo z roku 2018 se přesouvá. Nyní je k vidění v Brně u čerpací stanice Benzina Bystrcká 1276/36b. Bude tam do 23. září. Pak zamíří do Ostravy.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink 10.30–11.30
2. trénink 14.00–15.00
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00