Podváděl Norris při vstupu do paddocku? McLaren objasnil bizarní incident

Formule 1 zavedla řadu opatření, aby se koronavirus nedostal do paddocku, a pokud se tam už dostane, tak aby se nerozšířil. Mezi tato opatření patří i měření teploty.
Podváděl Norris při vstupu do paddocku? McLaren objasnil bizarní incident

O víkendu kolovalo sociálními sítěmi video, které zachycuje Landa Norrise a jeho trenéra při vstupu do paddocku. Oběma je měřená teplota bezkontaktním teploměrem. Podle záběrů to však vypadá, že si oba chladí čelo láhví vody a následně absolvují měření znovu.

Zvýšená teplota nad 38 °C patří k příznakům koronaviru. Měření teploty bezkontaktní metodou je běžným opatřením i mimo svět formule 1, ale je značně diskutabilní. Někteří nakažení mají jen mírné příznaky, teplotu jen krátce nebo vůbec a navíc jsou nejvíce nakažliví v době, kdy žádné příznaky nemají. Nejpřesnější měření tělesné teploty je podle lékařů teploměrem v konečníku, což samozřejmě není realizovatelné při vstupu do paddocku nebo kamkoliv jinam. Naopak bezkontaktní měření je jedno z těch nejméně přesných. O čemž se přesvědčil i Norris... 

Vettel, Horner a Marko porušili koronavirová pravidla. FIA jim připomenula, jak se mají chovat

Vettel, Horner a Marko porušili koronavirová pravidla. FIA jim připomenula, jak se mají chovat

Video pochází ze čtvrtku. Podle Motorsport.com uvedl McLaren, že Norris a jeho trenér stáli asi 10 minut na slunci. Když se dostavili k měření u vstupu, teploměr změřil jejich tělesnou teplotu 50 °C, což je zhruba stejně jako závodní trať. Člověk přitom umírá při teplotě okolo 44 °C. 

Norrisův trenér požádal o kontrolu teploměru nebo o změření teploty v uchu či na spánku. Následně chtěl demonstrovat nepřesnost podobných měření a jejich závislost na okolních podmínkách. Oba si ochladili čelo a teploměr najednou ukázal 30 °C. Následně byla provedena měření na spánku a ta už byla v pořádku.

Lando Norris si nejrychlejším kolem závodu dojel pro první stupně vítězů v kariéře

Lando Norris si nejrychlejším kolem závodu dojel pro první stupně vítězů v kariéře

McLaren měl v Austrálii pozitivně testovaného mechanika. Možná i proto přistupuje k opatřením velmi konzervativně. Jezdci i členové týmů byli testování v průběhu čtyř týdnů před závodem. V některých opatřeních jde stáj ještě nad rámec toho, co nařizuje nebo doporučuje FIA.

Norris i jeho trenér byli také testováni v pondělí a následně ve středu. Testy byly negativní.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Na rovinkách ztrácíme sedm desetin. A v zatáčkách další tři, říká Binotto

21:30 | Fast Friday je v Indianapolis skutečně fast.. Marco Andretti zajel nejrychlejší kolo od roku 1996: 233,491 mph (375,767 km/h). Alonso zatím na konci pořadí.
17:32 | Carlos Sainz uvedl, že i po změně šasi a chladícího systému se jeho vůz přehřívá.
17:16 | U Racing Pointu si myslí, že se Sergio Pérez nakazil koronavirem od svého soukromého kuchaře, kterého si najal, aby nemusel chodit do restaurací, kde by se mohl nakazit.
14:42 | Fernando Alonso dokáže zajet do boxů i pozadu.... odkaz

GP Španělska 2020

Pátek 14. srpna 2020
1. trénink Bottas (1:16.785)
2. trénink Hamilton (1:16.883)
Sobota 15. srpna 2020
3. trénink 12.00–13.00
Kvalifikace 15.00–16.00
Neděle 16. srpna 2020
Závod 15.10