Podle nového systému hodnocení Castrol je nejlepší jezdec Jenson Button

Britský Autosport spustil ve spolupráci se společností Castrol systém hodnocení jezdců, který počítá s několika typy výsledků. V současnosti je podle něj nejlepší na celém světě Jenson Button.

Castrol Rankings hodnotí více než 2000 jezdců, v pořadí se odráží jejich výsledky v motorsportu za posledních 12 měsíců. V první desítce jsou v tuto chvíli čtyři jezdci formule 1.

Pořadí Castrol Rankings k 14. 1. 2010 (kompletní výsledky zde)

P. Jezdec Šampionát Body
 1. Jenson Button F1 21828
 2. Sebastian Vettel F1 20599
 3. Sébastien Loeb WRC 19338
 4. Rubens Barrichello F1 18788
 5. Jimmie Johnson Sprint Cup 17948
 6. Ryan Briscoe IndyCar 17872
 7. Mark Webber F1
17624
 8. Dario Franchitti IndyCar 17238
 9. Scott Dixon IndyCar 16942
10.  Mikko Hirvonen WRC 16683

Nový systém hodnocení jezdců podpořil David Coulthard. "Není to něco jako hospodská anketa sepsaná na pivním tácku," řekl. "Tým analytiků přišel s komplexním systémem, abychom zjistili, kdo je v které sezóně nejlepší jezdec, nezávisle na tom, jaké televizní pokrytí daný šampionát má. Důležité je, že tento systém odměňuje dokončování závodů a konzistenci. Není to jen o slávě z vítězství v jednom závodě."

"Míváme tendenci si myslet, že vrchol představuje formule 1. Ale není to třeba rallye? Sportovní vozy? Je to někdo, kdo závodí v australské formuli 3? Do včerejška jsem nevěděl, že existuje australská formule 3!"

Jak to celé funguje?
Systém, jenž je aktualizován na týdenní bázi, shromažďuje a vyhodnocuje údaje o jezdcích z téměř 50 závodních sérií, od formule 1, přes rallye až po NASCAR. Každý pilot dostává body za své výsledky v kvalifikacích a závodech, ale také za nejrychlejší kola, vedení v závodě, vedení v největším počtu kol, dokončení ve stejném kole jako vítěz, získané pozice v závodě a samotnou účast v závodě.

Získané body jsou pak násobeny dvěma koeficienty. Ten první reflektuje význam závodu, v němž jezdec body získal. Závod formule 1 tak má vyšší koeficient než například závod GP2. Pokud se jezdec zúčastní více než jednoho šampionátu, počítají se mu výsledky z toho "významnějšího", plus až dva bodové bonusy. První desítka šampionátů podle důležitosti vypadá takto:

1. Formule 1
= NASCAR SPRINT CUP
3. IndyCar Series
= 24 hodin Le Mans
5. WRC
6. NASCAR All-Star
7. GP2
= A1GP
= DTM
10. WTCC

Druhý koeficient má pak za úkol vyrovnat bodový zisk za vítězství v závodě v závislosti na počtu závodů daného šampionátu. To například znamená, že když má šampionát 20 závodů, získá jezdec za vítězství v závodě poloviční počet bodů ve srovnání s šampionátem o 10 závodech. Jinak řečeno, vítězství ve všech závodech šampionátu přinese jezdci dohromady vždy stejný počet bodů, nezávisle na počtu závodů.

Další článek: Test Michaela Schumachera v GP2 - den druhý

14:51 | Podle posledních spekulací bude GP Turecka zrušena bez náhrady. Počet závodů by klesl z 23 na 22.
11. května | Júki Cunoda dnes slaví 21. narozeniny.
11. května | Za účasti tří týmů pokračují testy 18palcových pneumatik. Tentokrát v Barceloně. Red Bull nasadí Albona, Alfa Romeo Kubicu a Alpine by mělo nasadit Kvjata (od letošního roku rezervní jezdec týmu).
10. května | Red Bull ve Španělsku zůstal. Zítra a ve středu bude testovat 18palcové pneumatiky pro rok 2022. Po oba dny bude jezdit Alex Albon.