Podle Masiho Verstappenova prostořekost v udělení penalizace roli nehrála

Max Verstappen dostal po vítězství v kvalifikaci penalizaci za nezpomalení pod žlutými vlajkami. Ještě dlouho po kvalifikaci se zdálo, že Verstappen nebude vyšetřován. Situace se pak změnila.
Podle Masiho Verstappenova prostořekost v udělení penalizace roli nehrála

Na konci kvalifikace došlo k nehodě Bottase v závěru okruhu. O pár sekund později projel okolo Max Verstappen, který ještě vylepšil svůj čas a zaznamenal nový neoficiální rekord okruhu. Pár minut poté se objevily na sociálních sítích screeny a informace, že Verstappen nezpomalil pod žlutými vlajkami. Následovala informace, že v posledním minisektoru (nepleťme se třemi klasickými velkými sektory) Verstappen zpomalil. Přibližně 1 hodinu a 45 minut po skončení kvalifikace FIA potvrdila, že Verstappena vyšetřuje a v 0:30 našeho času přišel trest.

Když Maxovi nedáte prostor, tak se srazíte, říká Hamilton

Když Maxovi nedáte prostor, tak se srazíte, říká Hamilton

Mezi koncem kvalifikace a začátkem vyšetřování se Max Verstappen zúčastnil tiskové konference, kde prohlásil, že pod žlutou vlajkou nezpomalil. Začalo se proto spekulovat, zda sportovní komisaři nezačali vyšetřovat na základě těchto slov. Ředitel závodu Michael Masi to ale rázně popřel.

„Na 100 % tomu tak nebylo,“ řekl Masi pro RaceFans. „Poslal jsem to sportovním komisařům a řekl jim, že by to mělo být prozkoumáno. Až poté vyšly najevo Maxovy komentáře.“

Masiho prý zdržela samotná Bottasova nehoda. „V rámci své role bezpečnostního delegáta jsem tam šel, abych se ujistil, že je vše v pořádku.“ Podle Masiho bylo nejprve nutné zajistit, že je Bottas v pořádku. Poté odklidit vůz a nakonec se postarat, že budou opraveny bariéry, protože na okruhu pokračoval doprovodný program.

Albon věřil v stupně vítězů, Verstappen odjíždí z Mexika naštvaný

Albon věřil v stupně vítězů, Verstappen odjíždí z Mexika naštvaný

„Vrátil jsem se do kanceláře a začal zpracovávat všechna data, která byla k dispozici. Měl jsem všechna tři auta, která tam projela po Valtteriho incidentu. Jednalo se o Lewise, Sebastiana a Maxe. Zkontroloval jsem všechny tři.“

Verstappen uvedl, že Hamilton také nezpomalil. Brit se bránil tím, že v té době ještě žlutá vlajka v místě nehody nevlála. To potvrdil i Masi. „U Lewise to bylo docela snadné. Nebyla tam žádná žlutá vlajka. Maršál na trati odvedl neuvěřitelnou práci a relativně rychle ukázal žlutou vlajku, ale ještě ne pro Lewise, ale až pro Sebastiana a Maxe.“

Verstappen také řekl, že mu v nejhorším případě tedy smažou čas. Masi řekl, že nic takového se při tomto druhu prohřešku nedělá. Penalizace je dána – pokles o tři místa. Pokud by v místě nehody vlály dvojité žluté vlajky (o čemž se původně chybně psalo), tak by Verstappen na startu poklesl ještě o další dvě místa navíc.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Další článek: Ricciardo zapomněl, že už nesedí v red bullu, říká Pérez

15:58 | Problém na motoru, který potkal Vettela během testů, podle Ferrari nebyl vážný. V Maranellu zjistili, že šlo o problém s mazacím systémem.
22. února | Zandvoort před pěti dny. Za pár dní má být hotovo... odkaz
22. února | Podle Lea Turriniho Binotto a Ferrari neblafují. Aerodynamický balíček SF1000 nefunguje. Stále trpí problémy z loňského roku, nedotáčivostí a horším výkonem. Na příští týden chystá tým změny.
22. února | Niki Lauda by dnes oslavil 71. narozeniny.

Předsezónní testy

První
19. února Hamilton (1:16.976)
20. února Räikkönen (1:17.091)
21. února Bottas (1:15.732)
Druhé
26. února 09.00–18.00
27. února 09.00–18.00
28. února 09.00–18.00