Podívejte se, jak se příští rok změní přední pneumatiky

Budou užší než ty letošní.

 

Klepněte pro větší obrázek

Příští rok čekají formuli 1 mnohem menší změny pravidel než letos a jedna z nich mění rozměry předních pneumatik. Ty budou užší než letos.

Když se na monoposty F1 vrátily tzv. slicky, došlo k odstranění drážek, ale rozměry pneumatik se nezměnily. To vedlo k relativně většímu nárůstu přilnavosti předních pneumatik.

Drážky na zadních a předních pneumatikách byly totiž stejné. Pravidla určovala, že musí být 4 a alespoň 14 mm široké. Jejich odstraněním tak přední i zadní pneumatiky získaly navíc stejnou kontaktní plochu, která u užších předních znamenala relativně větší nárůst přilnavosti.

Týmům se tak ještě více zkomplikovala práce při hledání optimálního - vyváženého nastavení vozu. Příští rok proto pravidla zavádějí užší přední pneumatiky, aby se poměr přilnavosti mezi přední a zadní nápravou vrátil k hodnotám z předchozích let.

Specifikace pneumatik 2010 zatím není definitivní, ale podle návrhu Bridgestonu by mělo dojít ke změně rozměrů z letošních 270/55 R13 (na obrázku červená) na 245/55 R13 (modrá).

Další článek: Stáhněte si nové číslo magazínu F1sports se startovní listinou 2010