Pod dvojitou žlutou vlajkou budou muset jezdci vzdát svůj pokus

FIA stále řeší problémy s dvojitou žlutou vlajkou a trochu nejasným výkladem pravidel.
Pod dvojitou žlutou vlajkou budou muset jezdci vzdát svůj pokus

Pokud na trati vlají dvojité žluté vlajky, nesmí jezdec samozřejmě předjíždět a musí zpomalit a to zpomalit opravdu hodně, aby byl připraven změnit směr nebo zastavit.

Na jednu stranu zde máte nebezpečnou situaci – třeba traťové maršály, kteří odklízejí vůz a na straně druhé jezdce, který chce zajet co nejlepší čas.

Diskuse se rozhořela po Maďarsku, kde Rosberg i přes dvojité žluté vlajky zajel pole position. V Singapuru pak dostal Pérez penalizaci – za nedostatečné zpomalení pod dvojitou žlutou dostal penalizaci 5 míst a za předjíždění 3 místa.   

Dvojité žluté a Rosberg? Podle Alonsa přehnaná hysterie

Dvojité žluté a Rosberg? Podle Alonsa přehnaná hysterie

Vettel o Rosbergovi a žlutých vlajkách: dali jsme špatný příklad

Vettel o Rosbergovi a žlutých vlajkách: dali jsme špatný příklad

FIA přitom v reakci na Rosbergovo počínání uvedla, že v případě potřeby dvojitých žlutých vlajek budou vyvěšeny v tréninku či kvalifikaci červené vlajky. Po diskusi s jezdci a týmy se tak nestalo.

Nyní by mělo dojít k úpravě. Pokud budou vyvěšeny dvojité žluté vlajky, musí zjednodušeně řečené jezdec vzdát své rychlé kolo (pokud projede daným místem). Musí být jasné, že se nepokusil stanovit smysluplný čas. Jezdec samozřejmě nemusí nutně zajet do boxů.

Zřejmě i v důsledku počínání Péreze se pod dvojitými žlutými vlajkami rozhodně nesmí předjíždět. Výmluva, že jel druhý jezdec pomalu, nebude akceptována, pokud nebylo evidentní, že je druhý vůz poškozen, má defekt apod.

Jedná se o instrukce pro GP Malajsie, ale lze předpokládat, že se tento postup stane pravidlem. 

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Diskuze (2) Další článek: Verstappen je po pátečním kolapsu v pořádku
13:38 | Fernando Alonso zdá se pojede v USA se designem helmy, kterým chce podpořit sopečnou erupcí zasažený ostrov La Palma. Více uveřejní ve čtvrtek.
12:36 | Bývalý šéf motorářů Renaultu Remi Taffin našel novou práci. Bude technickým ředitelem společnosti ORECA, který působí ve vytrvalostních závodech.
17. října | Kimi Räikkönen dnes slaví 42. narozeniny.
16. října | 24. narozeniny dnes slaví Charles Leclerc.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink 18.30–19.30
2. trénink 22.00–23.00
Sobota 23. října 2021
3. trénink 20.00–21.00
Kvalifikace 23.00–00.00
Neděle 24. října 2021
Závod 21.00