Po velké havárii ve finále Indy Car zemřel Dan Wheldon

Britský závodník amerických formulí Indy Car Dan Wheldon zahynul krátce po havárii během posledního závodu sezony v Las Vegas.
Po velké havárii ve finále Indy Car zemřel Dan Wheldon

Součástí závodu byla nabídka pořadatelů pro nepravidelné účastníky Indy Car. Její součástí byla odměna pět milionů dolarů, pokud se dotyčnému podaří po startu z posledního místa na rychlém oválu vyhrát.

Dan Wheldon byl jedním z nich, jedná se ale o velmi zkušeného závodníka Indy Car. Je držitelem titulu šampiona z roku 2005 a dvakrát vyhrál slavný závod 500 mil Indianapolis. Absolvoval 133 startů a dojel si pro šestnáct vítězství.

Ve dvanáctém kole závodu došlo k hromadné havárii, do které bylo zapleteno až 15 formulí, z toho přibližně čtyři byly katapultovány do vzduchu. Nejvíce poškozena byla právě formule Dana Wheldona.

Ten byl letecky přepraven do University Medical Centre v Las Vegas, ale ve tři hodiny odpoledne místního času oznámil šéf seriálu Randy Bernard, že veškeré snahy lékařů byly marné a Dan Wheldon zemřel.

Přibližně dvě hodiny po vyvěšení červených vlajek ve dvanáctém kole bylo rozhodnuto, že závod bude zrušen. Zbývajících 19 soupeřů se seřadilo do startovní formace typické pro závody Indy 500 a na počest Wheldonovy památky odjeli symbolicky pět kol do cíle závodu.

F1mag ve středu přinese profil Dana Wheldona a ohlédnutí za jeho kariérou.

Dan Wheldon si v roce 2008 vzal za ženu svou dlouholetou asistentku, Susie Behmovou. Mají spolu dva syny: Sebastiana (2 roky) a Olivera (6 měsíců).

F1sport.cz nad celou událostí vyjadřuje hluboký zármutek.

Diskuze (123) Další článek: Dohoda o omezení zdrojů je zkouškou důvěry mezi týmy, říká Ferrari
17:05 | Nejen, že Pérezovi po celý závod nefungovalo pití, ale ještě musel 56krát projet pod reklamou Heinekenu "Nikdy nepij, když řídíš".
24. října | Jamie Chadwick vyhrála druhý ročník W Series
24. října | V paddocku je i modelka Winnie Harlow, která v roce 2018 odmávala Velkou cenu Kanady o kolo dříve. Sice za to nemohla, ale i tak bychom ji asi raději drželi od cílové rovinky dál...
24. října | Prasklina na zadním křídle se nakonec objevila jen u Verstappena. Red Bull zatím neví, co bylo příčinou.

GP USA 2021

Pátek 22. října 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Pérez
Sobota 23. října 2021
3. trénink Pérez
Kvalifikace Verstappen
Neděle 24. října 2021
Závod Verstappen