Po oficiálních testech WEC: jaká bude supersezóna 2018/2019?

Týmy a posádky světového vytrvalostního šampionátu o uplynulém víkendu na francouzském okruhu Paul Ricard absolvovaly tradiční předsezónní testování „The Prologue“. Třiceti testovacími hodinami byla odstartována nová éra FIA WEC.

Loňská sezóna byla ukončena šestihodinovým závodem v Bahrajnu, kde se s vytrvalostními závody ve třídě LMP 1 rozloučila automobilka Porsche.

Minulý víkend vstoupil šampionát WEC do nové doby tak zvaných „supersezón“, které nebudou, stejně jako ve Formuli E, kopírovat kalendářní roky.

Nebudeme-li počítat „The Prologue“ na Paul Ricard, tak historicky první „supersezóna“ FIA WEC odstartuje 5. května šestihodinovkou na belgickém okruhu Spa-Francorchamps, která bude znamenat pro týmy z mistrovství světa generálku na 24 hodin Le Mans. Slavný závod na trati La Sarthe se letos uskuteční o víkendu 16. a 17. června.

Z Le Mans se kolotoč WEC přesune na britský Silverstone. Tamní šestihodinový závod se v kalendáři přesunul z dubnového termínu až na 19. srpna a nově bude tedy britský okruh hostit až třetí závod sezóny.

Ve F1 nemá šanci vyhrát, proto jezdí jinde, říká o Alonsovi Rosberg

Ve F1 nemá šanci vyhrát, proto jezdí jinde, říká o Alonsovi Rosberg

Po téměř dvouměsíční pauze bude 14. října následovat domácí závod pro tým Toyota na okruhu Fudži Speedway pod bájnou nejvyšší horou Japonska a 18. listopadu poměří jezdci síly v Číně v rámci závodu 6 hours of Shanghai.

Koncem roku sezóna nekončí

Po zimní přestávce bude FIA WEC pokračovat na floridském okruhu Sebring v rámci společného závodního víkendu se zámořským šampionátem IMSA WeatherTech Sportscar Championship. Slavná dvanáctihodinovka přitom zůstane v kalendáři WSC a pojede se v neděli 17. března, zatímco WEC bude mít na programu již v pátek 15. března závod na 1000 mil (s osmihodinovým limitem).

Poslední dva závody budou kopírovat úvod „supersezóny“. Šestihodinovka ve Spa je naplánována na 4. května 2019 a boj o tituly světových šampiónů vyvrcholí závodem 24 hodin Le Mans 2019 15. a 16. června.

Alonso je připravený na boj na dvou frontách

Alonso je připravený na boj na dvou frontách

Bodování „klasických“ šestihodinových závodů zůstane beze změn, bude se tedy i nadále uplatňovat klasická škála začínající hodnotou 25 bodů pro vítěze a končící bodem pro posádku na desátém místě (stejný systém pro celkovou klasifikaci i pro pořadí v jednotlivých třídách LMP 1, LMP 2, LMGTE – PRO a LMGTE – AM). Půl bodu poté dostane každá další posádka na horším než desátém místě, která bude klasifikována v cíli závodu.

Jedinými výjimkami z bodovacího systému budou závody v Le Mans a na Sebringu. Na La Sarthe byly doposud udělovány dvojnásobné body, to se ale v „supersezóně“ změní. Bodové příděly v Le Mans již nebudou násobeny číslem 2, ale číslem 1,5. Podobný systém bude použit i na Sebringu, kde se bodovací škála vynásobí číslem 1,25. Po jednom bodu poté dostanou i vítězové kvalifikace v jednotlivých třídách.

LMP 1: 10 vozů (pravděpodobně 11 po Le Mans)

Ve třídě LMP 1 bude poprvé od obnovení WEC v roce 2012 působit pouze jeden tovární tým, a to Toyota. Japonská stáj je po loňském odchodu Porsche posledním zbývajícím továrním týmem z původní „velké trojky“, kterou jako první opustilo Audi.

Toyota ukázala vůz, se kterým bude Alonso bojovat o vítězství v Le Mans

Toyota ukázala vůz, se kterým bude Alonso bojovat o vítězství v Le Mans

Tovární Toyota zůstane i v sezóně 2018/2019 ve WEC se dvěma vozy. Jedinou novou jezdeckou posilou je dvojnásobný mistr světa F1 Fernando Alonso, který utvoří posádku v prototypu TS050 Hybrid #8 spolu s Kazukim Nakadžimou a Sébastienem Buemim. Sesterský vůz #7 budou poté sdílet Mike Conway, Kamuj Kobajaši a Jose Maria Lopez

Po oznámeném odchodu Porsche mnozí předpovídali zánik třídy LMP 1, skutečnost je však naštěstí zcela odlišná. Odliv továrních týmů totiž zapříčinil nevídanou renesanci soukromých týmů, a tak se v LMP 1 nakonec v sezóně 2018/2019 sejde hned deset vozů.

Po roce stráveném v LMP 2 se do královské třídy vrací švýcarský tým Rebellion Racing, který pro „supersezónu“ 2018/2019 připravil ve spolupráci se společností Oreca prototyp R13 poháněný motorem Gibson. Šasi i pohonná jednotka vycházejí z techniky pro třídu LMP 2 Oreca 07 Gibson, kterou „rebelové“ používali ve WEC v loňské sezóně.

Švýcarská stáj nasadí do WEC dva vozy. Za volantem prototypu #1 se bude střídat hvězdná trojice Andre Lotterer, Neel Jani, Bruno Senna, zatímco vůz #2 budou sdílet nadějní mladící Thomas Laurent, Mathias Beche a Gustavo Menezes.

Dalším novým prototypem v LMP 1 bude v sezóně 2018/2019 BR1, který vyvinula ruská stáj SMP Racing spolu s BR Engineering a italskou Dallarou.

Dva tyto vozy s motorem AER pod kapotou bude využívat zmíněný SMP Racing. V posádce prototypu #11 byli doposud potvrzeni pouze Vitalij Petrov a Michajl Aljošin, jméno třetího jezdce zatím známé není. Posádku vozu #17 budou poté tvořit mladí Rusové Jegor Orudžev a Matevos Isaakyan spolu s francouzským veteránem vytrvalostních závodů Stephanem Sarrazinem.

Třetí vůz BR1 poté zakoupila americká stáj DragonSpeed, která ovšem „ukryla“ pod kapotu motor Gibson. V prototypu #10 se budou střídat Henrik Hedman, Ben Hanley a Renger van der Zande. Poslední jmenovaný bude angažmá u DragonSpeed kombinovat se závoděním pro Wayne Taylor Racing v IMSA WSC, díky čemuž bude absentovat v několika závodech WEC. V tomto případě ho vždy zastoupí Pietro Fittipaldi.

Ve třídě LMP 1 světového vytrvalostního šampionátu bude letos debutovat i prototyp Ginetta G60-LT-P1, kterou si v množství dvou kusů jako zákaznický tým pořídil tým Manor, pro „supersezónu“ 2018/2019 oficiálním názvem CEFC TRSM Racing.

Manor pro program v LMP 1 angažoval vítěze dvou závodů Formule 2 Olivera Rowlanda, kterého bude za volantem vozu #6 střídat syn Martin Brudla Alex. Jméno třetího jezdce zatím není známé. Posádka sesterského prototypu #5 je oproti tomu již kompletní a tvoří ji tovární pilot Ginetty Charlie Robertson spolu se šampiónem evropské Le Mans Series Lee Rousselem a Angličanem Deanem Stonemanem.

Jediným soukromým týmem, který působil v LMP 1 i loni, je rakouská stáj ByKolles Racing. Tým Colina Kollese i nadále pokračuje ve vývoji prototypu ENSO CLM P1/01, pro který byl připraven upgradovaný motor Nismo VRX30A 3.0 L Turbo V6 od Nissanu.

Složení posádky prototypu #4 zatím nebylo odtajněno, k závodní sedačce však určitě nemají daleko Oliver Webb, Dominik Kraihamer nebo Marco Bonanomi. ByKolles však zřejmě v sezóně 2018/2019 nezůstane u jednoho vozu. Bývalý šéf Caterhamu v F1 Manfredi Ravetto, který nyní působí u Kollesova týmu v LMP 1, potvrdil pro server sportscar365.com, že cílem rakouské stáje je nasazení druhé vozu v následujícím závodě po Le Mans, tedy na Silverstonu. Pokud by k tomu došlo, tak by se startovní pole LMP 1 rozmnožilo na 11 vozů.

LMP 2: 7 vozů

V kategorii LMP 2 se sice snížil stálý počet startujících vozů z devíti na sedm, na druhou stranu ale oproti sezóně 2017 došlo k diferenciaci startovního pole. Pro srovnání, nebudeme – li počítat sporadické starty týmu Tockwith s prototypem Ligier, tak se loni v LMP 2 objevily pouze vozy Oreca 07.

V „supersezóně“ však pětici těchto vozů doplní jeden Ligier JS P217 #50 týmu Larbre Competition posádky Erwin Creed, Romano Ricci, Fernando Rees a jedna Dallara P217 #29 stáje Racing Team Nederland závodícího majitele Fritse van Eerda, který bude kokpit kanárkově žlutého prototypu sdílet se dvěma bývalými piloty formule 1, konkrétně s veteránem Janem Lammersem a Giedem van der Gardem. Jednašedesátiletý Lammers však bude s týmem závodit pouze ve Spa a v Le Mans, pro zbývající závody sezóny 2018/2019 ho v posádce prototypu #29 nahradí junior McLarenu a pilot formule 2 Nyck de Vries.

Dva vozy Oreca 07 nasadí do LMP 2 stejně jako v loňském roce tým Jackieho Chana DC Racing, technicky zajišťovaný stájí Jota Sport. Posádku prototypu #38 budou tvořit Ho-Pin Tung, Gabriel Aubry a šampion LMP 2 z roku 2016 Stephane Richelmi. V sesterském voze #37 se bude střídat čistě malajské trojice tvořená vítězen závodu Formule Renault 3.5 Jazemanem Jaafarem, bývalým pilotem formule 2 Nabilem Jeffrim a bývalým pilotem evropské formule 3 Weironem Tanem. Malajské národnosti je i náhradní pilot vozu #37, trojnásobný šampion Lamborghini Super Trofeo Asia Afiq Ikhwan Yazid.

Opět na plný úvazek: Maldonado posílí DragonSpeed ve WEC

Opět na plný úvazek: Maldonado posílí DragonSpeed ve WEC

Další dvě Orecy poté pro WEC připravily týmy DragonSpeed a TDS Racing. V posádce stáje DragonSpeed se představí i vítěz jedné velké ceny formule 1 Pastor Maldonado, který bude prototyp amerického týmu sdílet s Robertem Gonzalezem a Benen Hanleym. TDS Racing letos pro změnu posílí bývalý pilot Audi v LMP 1 Loic Duval, který vytvoří posádku s mladým Mathieum Vaxivierem a zkušeným Francoisem Perrodem.

Ve třídě LMP 2 šampionátu WEC nebude tradičně chybět ani značka Alpine, která opět nasadí Orecu 07 pod označením Alpine A470. Jezdeckou trojici francouzského týmu budou v „supersezóně“ tvořit Nicolas Lapierre, Andre Negrao a Pierre Thiriet.

Všechny prototypy třídy LMP 2 budou i nadále využívat jednotné motory od firmy Gibson.

LMGTE – PRO: 10 vozů

Velmi atraktivní bude bezpochyby „supersezóna“ FIA WEC ve třídě „profesionálních gétéček“. O tituly mistrů světa zde budou bojovat jezdci pěti značek Ferrari, Aston Martin, Ford, Porsche a nově také BMW.

Ferrari bude v LMGTE – PRO pokračovat s modifikovanou verzí úspěšného speciálu 488 GTE EVO. Jelikož ve sportu platí známé heslo tvrdící, že vítězná sestava se nemění, tak vůz #51 budou spolu opět sdílet loňští mistři světa Alessandro Pier Guidi a James Calado. Beze změny zůstane i posádka sesterského Ferrari #71 Davide Rigon, Sam Bird.

Aston Martin se chystá na závodní premiéru nové generace modelu Vantage. U britského týmu bude i nadále pokračovat dánské duo Nicki Thiim, Marco Sorensen, které v posádce vozu #95 doplní stálice AMR Darren Turner. O sesterský speciál #97 se poté bude starat trojice Alex Lynn, Maxime Martin, Jonathan Adam.

Téměř beze změny vstoupí do „supersezóny“ WEC i tovární Ford spravovaný stájí Chipa Ganassiho. Ford GT #66 bude patřit trojici Stefan Mücke, Olivier Pla, Billy Johnson, zatímco sesterský speciál #67 budou sdílet dva Britové Andy Priaulx a Harry Tincknell s brazilským veteránem série IndyCar Tonym Kanaanem.

Na osvědčené tovární piloty bude sázet i Porsche, které nasadí dva vozy 911 RSR. Posádku speciálu #91 Richard Lietz, Frederic Makowiecki posílí bývalá hvězda Ferrari Gianmaria Bruni. Kevin Estre, Michael Christensen a šampión Blancpain GT a bývalý tovární pilot Audi Laurens Vanthoor se podělí o kokpit Porsche #92.

Jediným nováčkem třídy LMGTE – PRO bude v sezóně 2018/2019 tovární BMW, ve WEC zastoupené týmem MTEK. Nové speciály M8 GTE již debutovaly za oceánem ve vytrvalostních závodech v Daytoně a na Sebringu a ve Spa je čeká premiéra evropská.

Alonso kombinováním F1 a WEC hledá nové výzvy, říká Hülkenberg

Alonso kombinováním F1 a WEC hledá nové výzvy, říká Hülkenberg

O BMW M8 GTE #81 se budou dělit Nick Catsburg, bývalý pilot DTM Martin Tomczyk a Rakušan Philipp Eng, posádku sesterského vozu #82 poté vytvoří Antonio Felix da Costa, Alexander Sims a Augusto Farfus.

S ohledem na průběh minulých sezón je velmi pravděpodobné, že týmy třídy LMGTE – PRO absolvují se tříčlennými posádkami pouze první dva závody sezóny, tedy 6 hodin ve Spa a 24 hodin Le Mans. Od šestihodinovky na Silverstonu by měly týmy v GTE – PRO závodit pouze se dvěma jezdci střídajícími se v jednom autě.

LMGTE – AM: 9 vozů

Oproti sezóně 2017 se zajímavě rozrostla třída LMGTE – AM. Zatímco v minulém roce zde startovalo pouze pět vozů, tak v „supersezóně“ jich bude hned devět.

Čtyřikrát zde bude zastoupeno Porsche 911 RSR. Dva tyto vozy nasadí stáj Dempsey-Proton Racing (#77 Matt Campbell / Christian Ried / třetí jezdec neoznámen; #88 Khalid Al-Qubaisi / Matteo Cairolli / Giorgio Roda) a po jednom autě poté Team Project 1 (#56 Jörg Bergmeister / Patrick Lindsey / Egidio Perfetti) a Gulf Racing (#86 Michael Wainwright / Ben Barker / Alex Davison).

Trojnásobné zastoupení zde bude mít Ferrari 488 GTE, a to díky týmům Spirit Of Race (#54 Francesco Castellacci / Giancarlo Fisichella / Thomas Flohr), Clearwater Racing (#61 Matt Griffin / Keita Sawa / Weng Sun Mok) a MR Racing (#70 Olivier Beretta / Eddie Cheever / Motoaki Išikawa).

Tovární Aston Martin a tým TF Sport nasadí do LMGTE – AM Astony Martin Vantage. Za volantem továrního vozu #98 se bude opět střídat osvědčená trojice Paul Dalla Lana, Pedro Lamy, Mathias Lauda, netovární „devadesátku“ poté budou sdílet Salih Yoluc, Euan Alers-Hankey a Charles Eastwood.

V LMGTE – AM opět platí pravidlo, že týmy musí využívat minimálně rok staré vozy. Proto zde na příklad ještě uvidíme loňské vozy Vantage, zatímco do LMGTE – PRO již Aston Martin Racing nasadí novou generaci tohoto vozu.

V testech na Paul Ricard byla nejrychlejší Toyota

Předsezónní testování na okruhu Paul Ricard nedaleko Le Castellet bylo od pátku do soboty rozděleno do tří bezprostředně navazujících session. Týmy a posádky tak měly k dispozici celkem 30 hodin nepřetržitého testování za denního světla, ale i pod rouškou noci.

V testech sice zaznamenaly nejrychlejší časy tovární prototypy Toyota, „vítězství“ japonského týmu nad soukromníky v LMP 1 však musíme brát vzhledem k určitým okolnostem s velkou rezervou…

Během třicetihodinového testování najely jednotlivé posádky celkem 53 000 km. Po skončení předsezónního „prologu“ zůstal na prvním místě Brit Mike Conway, který s vozem Toyota TS050 Hybrid #8 zajel před páteční pátou hodinou odpolední čas 1:32.662.

Druhý prototyp Toyoty s číslem sedm na kapotě byl na trati i přes noc a celkem absolvoval 839 kol. Za volantem “sedmičky” se střídali Mike Conway, Jose Maria Lopez a Sebastien Buemi spolu s veteránem Alexandrem Wurzem, který byl pro testování povolán zpět kvůli absenci Fernanda Alonsa, Kamuje Kobajašiho a Kazukiho Nakadžimy. Španěl chyběl kvůli GP Bahrajnu, zatímco dvojice japonských pilotů startovala v úvodním závodu nové sezóny Super GT na okruhu Okayama. Tato velmi improvizovaná posádka dosáhla času 1:34.665.

Soukromé týmy zatím ztrácejí, jenomže…

Nejlepším netovárním vozem předsezónních testů je BR1 - AER ruské stáje SMP Racing. Prototyp #11 dvojice Vitalij Petrov, Michajl Aljošin zaznamenal nejlepší čas 1:37.034 a na nejrychlejší Toyotu tedy ztratil více než čtyři sekundy. Tento rozestup ale musíme brát s rezervou.

Tovární Toyota totiž u obou svých prototypů testovala kompletně nový chladící systém, díky čemuž byly oba vozy v provozu na trati bez jakýchkoliv restrikcí. Testy chladícího systému probíhaly do páteční páté hodiny odpolední, poté byly ukončeny a od té doby byly Toyoty na trati v „normálním“ režimu.

S přihlédnutím k tomuto faktu se musíme znovu podívat na celkové výsledky a porovnat nejlepší časy soukromých týmů s časy vozů Toyota od páteční sedmnácté hodiny až do konce testování v sobotu. Tato čísla jsou již pro pořadí ve třídě LMP 1 velmi zajímavá, protože po “odečtení” nejlepších časů japonských vozů zjišťujeme, že by testování vyhrál zmíněný prototyp BR1 - AER #11, zatímco Toyota #7 by byla s časem 1:38.142 až na pátém místě.

V LMP 2 na čele vozy Oreca 07, nejrychlejší čas zajel Maldonado

Ve třídě LMP 2 obsadily v testech na Paul Ricard prototypy Oreca 07 Gibson první tři pozice, byť vůz, který byl druhý nejrychlejší, startuje po nálepkou Alpine (Alpine A470 Gibson #36 týmu Signatech Alpine).

O nejlepší čas 1:40.771 v LMP 2 se nakonec postaral nováček v této třídě a vítěz grand prix formule 1 Pastor Maldonado s Orecou #31 týmu DragonSpeed na pneumatikách Michelin.

Druhé a třetí místo získaly v testech prototypy na pneumatikách Dunlop, konkrétně zmíněný Alpine A470 Gibson #36 (Lapierre / Negrao / Thiriet; 1:41.088) a další Oreca 07 Gibson #28 (Perrodo / Vaxiviere / Duval; 1:41.227) týmu TDS Racing.

LMGTE – PRO v režii Porsche

Ve třídě LMGTE - PRO získaly pomyslný double tovární vozy Porsche 911 RSR. Na opačném konci výsledkové listiny naopak nalezneme nové vozy týmů Aston Martin a BMW.

Nejrychlejší byl v testech vůz #91 posádky Richard Lietz, Gianmaria Bruni s časem 1:51.332 hned před sesterským vozem #92, za jehož volantem se na Paul Ricard střídali Michael Christensen a Kevin Estre.

Na třetím a čtvrtém místě se pro změnu seřadily tovární Fordy GT s tím, že vůz #67 posádky Priaulx, Tinckenll (Kanaan se testů nezúčastnil kvůli závodu IndyCar ve Phoenixu) s časem 1:52.010 těsně porazil sesterský speciál #66, který sdílí trojice Mücke, Pla, Johnson (1:52.118).

Na páté místě skončilo nejlepší Ferrari 488 GTE EVO posádky Pier Guidi, Calado s časem 1:53.250.

Porsche nejrychlejší i mezi „amatéry“

Vozům Porsche 911 RSR se nejlépe dařilo i ve třídě LMGTE - AM. V této kategorii bylo nejrychlejší Porsche #88 týmu Dempsey - Proton Racing, v jehož kokpitu se střídá trojice Al Qubaisi, Roda, Cairoli. “Osmaosmdesátka” zaznamenala nejlepší čas 1:52.936.

Druhé nejrychlejší v LMGTE - AM bylo Porsche #86 v ikonických barvách stáje Gulf Racing posádky Wainwright, Barker, Davison, a to díky času 1:53.133.

Další článek: Byl jsem si skoro jistý, že vyhrajeme, říká Wolff