Po hromadné nehodě v Bernu zvítězil Vergne a přiblížil se tak obhajobě titulu

Jedenáctým závodem dnes na nové trati v ulicích Bernu pokračovala sezóna formule E 2018/2019, která pomalu spěje do svého závěru. Nejšťastnějším pilotem je po sobotním závodě bezesporu Francouz Jean-Éric Vergne, který se díky třetímu triumfu v tomto roce výrazně přiblížil obhajobě svého mistrovského titulu z minulé sezóny.
Po hromadné nehodě v Bernu zvítězil Vergne a přiblížil se tak obhajobě titulu

Vergne začal se svým monopostem DS Techeetah dnešní den výborně již v kvalifikaci, kde po zisku pole position připsal tři body do tabulky a zajistil si nejvýhodnější startovní pozici pro start závodu. Z první řady po jeho boku do pětačtyřicetiminutové Eprix odstartoval Mitch Evans s Jaguarem, v řadě druhé na roštu stáli Sébastien Buemi a Pascal Wehrlein.

Hned po startu se ukázalo, že dobré postavení na roštu může být klíčové. Úvodní šikanu bez úhony projela nejlepší čtyřka, hned za nimi ale trojice Wehrlein, Günther, d’Ambrosio vytvořila v tripletu zatáček 12, 13 a 14 špunt, ve kterém se následně zaseklo téměř celé startovní pole.

Ještě v brzdné zóně před skrumáží v první šikaně došlo nezávisle ke druhému incidentu, kdy se po kontaktu s jiným jezdcem roztočil Robin Frijns s monopostem Virgin a kvůli rozsáhlému poškození svého vozu musel odstoupit ještě dříve, než závod na švýcarské půdě vůbec začal.

Naprosto zablokovaná trať si pochopitelně vyžádala vyvěšení červených vlajek a přerušení závodu na více než 30 minut, během kterých mechanici na boxové uličce pracovali na celé řadě poškozených vozů. Nejhůře na tom byli Wehrlein, Günther a Andre Lotterer, u jejichž formulí musela být vyměněna přední přítlačná křídla.

Závod byl restartován za safety carem, za kterým se vozy seřadily do takového pořadí, které po vyšetření nehody z úvodu závodu stanovilo vedení závodu. Jako viník celé hromadné kolize byl nakonec označen Jerome d’Ambrosio, který si musel odpykat trest v podobě průjezdu boxy.

Po restartu závodu udržel své vedení Jean-Éric Vergne před druhým Evansem a třetím Sébastienem Buemim, pořadí se měnilo spíše až ve druhé polovině první desítky. V první polovině závodu se do souboje o pódium chtěli mimo vedoucí trojice zapojit hlavně Pascal Wehrlein a Sam Bird.

Ambice Pascala Wehrleina na bohatý bodový příděl z Bernu zhatily technické potíže, které zastavily jeho Mahindru na výjezdu z osmé zatáčky. To si vynutilo vyhlášení plné žluté fáze, během které byl Wehrleinův monopost maršály odklizen do bezpečí únikové zóny.

Po restartu závodu se Evans pokoušel opět útočit na vedoucího Vergne, avšak opět bezvýsledně. Novozélanďan se s Jaguarem nedokázal dostat před Francouze ve voze DS Techeetah ani s využitím útočného módu, který navíc Vergne v pravou chvíli aktivoval z obranných důvodů.

S využitím útočného módu se však pořadím vzhůru posouval Vergnův týmový kolega Andre Lotterer, který si nejprve poradil s Maximilianem Güntherem a následně také se Samem Birdem, díky čemuž se posunul na čtvrtou pozici a ještě se snažil dotírat na třetího Buemiho. Na Švýcara už ale Němec nevyzrál.

Závěr závodu ještě zdramatizovala prudká dešťová přeháňka, která zpomalila tempo závodu. Vedoucí čtveřice se sjela do rozestupu dvou sekund, k žádnému předjížděcímu manévru však již nedošlo. Jean-Éric Vergne si tak dojel pro své třetí vítězství v této sezóně a připsal si celkem 28 bodů (3 body za pole position). Druhý dojel Mitch Evans s Jaguarem před domácím pilotem Nissanu Sébastienem Buemim na místě třetím.

Díky dnešnímu triumfu má Vergne před posledními dvěma závody sezóny 2018/2019 v New Yorku na svém kontě 130 bodů. Na druhé místo se díky dnešní čtvrté pozici dostal jeho týmový kolega Lotterer, který pojede do USA s bodem náskoku na třetího di Grassiho. Brazilec s Audi dojel desátý a připsal si pouze bod.

Poslední dva závody se v New Yorku uskuteční o víkendu 13. a 14. července a živě je nabídne Eurosport.

Lotterer po penalizaci přišel o druhé místo v šampionátu

Lotterer po penalizaci přišel o druhé místo v šampionátu

Výsledky

Andre Lotterer byl po závodě penalizován a propadl se až na 14. místo.

P Jezdec Tým Čas / ztráta Kol
Jean-Éric Vergne DS Techeetah 1:25:26.873 31
Mitch Evans Jaguar 0.160 31
Sébastien Buemi Nissan 0.720 31
Sam Bird Virgin 2.996 31
M.Günther Dragon 4.625 31
Daniel Abt Audi 6.930 31
Alex Lynn Jaguar 9.972 31
Felipe Massa Venturi 12.310 31
Lucas di Grassi Audi 13.073 31
10  S.Vandoorne HWA 13.386 31
11  Alexander Sims BMW 14.714 31
12  A.F.da Costa BMW 18.917 31
13  J.d'Ambrosio Mahindra 21.872 31
14  Andre Lotterer DS Techeetah 23.106 31
15  Tom Dillmann NIO 40.084 31
16  Oliver Turvey NIO 46.622 31
17  Gary Paffett HWA 1:22.512 31
Oliver Rowland Nissan   21
Pascal Wehrlein Mahindra   11
Edoardo Mortara Venturi   5
Robin Frijns Virgin   0
- Jose Maria Lopez Dragon DISKVALIFIKACE  

Foto: Formula E

Další článek: Fotogalerie: Sobota před GP Francie 2019

15:34 | Alfa Romeo alias Sauber upravuje název týmu z Alfa Romeo Racing ORLEN na Alfa Romeo F1 Team ORLEN.
14:06 | Po socnetech koluje údajná fotografie nového ferrari s trikolorou a logem k 75. výročí. Jde ale jen o fanouškovský model. Více zde: odkaz (ale vypadá pěkně, to zase jo).
18. ledna | Mercedes představí svůj vůz 18. února.
17. ledna | Objevila se spekulace, že by Cyril Abiteboul mohl pracovat pro Red Bull. Měl by na starost motorové oddělení. Pikantní to možnost..