Po Británii a Itálii bude sledování F1 placené také ve Francii

Evropou se dál šíří přechod formule 1 na placené televizní stanice, jako poslední k tomuto kroku přistoupila Francie.
Po Británii a Itálii bude sledování F1 placené také ve Francii

První velký krok v tomto směru udělala formule 1 na domácím trhu ve Velké Británii, kde byla loni vysílána živě a nekódovaně na BBC jen polovina závodů, zatímco placená Sky Sports vysílala pro své abonenty přenosy všechny.

A i když byla v britských kruzích tendence dopady této změny bagatelizovat, čísla prokázala, že závody, které byly vysílány jen na placené Sky Sports, sledoval loni v přímém přenosu na této stanici jen zlomek britských diváků ve srovnání se sezónou 2011 a volným vysíláním. Grand Prix, které v roce 2012 vysílala i neplacená BBC, měly celkově téměř stejnou sledovanost, pokles byl jen mírný.

Někteří diváci se spokojili jen se sestřihem zajímavých momentů, které vysílala BBC po závodech, na které neměla práva pro přímý přenos. Mnoho lidí pak samozřejmě sledovalo formuli 1 z jiných zdrojů, ať už třeba přes satelit na volných stanicích nebo přes internet.

Přes tato nepříznivá čísla se formule 1 přesunula pro letošní rok na placenou televizi i v Itálii, kde práva koupila Sky Italia za zhruba dvojnásobnou cenu, než do loňského roku platila RAI.

Řadu zemí, ve kterých už nebude možné sledovat formuli 1 zadarmo stejným způsobem jako doposud, jako poslední dnes rozšířila Francie, kde přenosy vysílala od roku 1992 TF1. Zajímavé ovšem je, že placený Canal + získal letošní práva za 29 miliónů eur, zatímco TF1 loni zaplatila miliónů 31. V zemi galského kohouta tak evidentně klesl zájem televizí formuli 1 vysílat.

Na placenou televizi přechází formule 1 pro letošní rok také v Nizozemsku, ale mělo by to být jen na jednu sezónu.

Diskuze (58) Další článek: Vlastními silami bod nezískáme ani letos, obává se Caterham