Pneumatiky pro vozy F1 nové generace budou nejspíš menší, tvrdí Pirelli | Foto: Getty Images

Foto: Getty Images

Pneumatiky pro vozy F1 nové generace budou nejspíš menší, tvrdí Pirelli

Šéf Pirelli pro motorsport Mario Isola prozradil, že by pneumatiky pro vozy F1 nové generace, jejíž životní cyklus začne v roce 2026, mohly být menší a díky tomu i lehčí.

Ve formuli 1 byly příchodem aktuální generace monopostů uvedeny nové pneumatiky o velikosti 28,3 palce (s využitím 18palcovových ráfků), které nahradily předchozí 26palcové na 13palcových ráfcích.

Důvodem změny byla snaha přiblížit pneumatiky F1 obutí, které je používáno v běžném provozu.

Změna však měla i negativní prvek, a to ten, že jsou aktuální pneumatiky vzhledem k novým rozměrům logicky těžší. Monoposty F1 se tak i s přispěním nového obutí dostaly na minimální váhu 798 kilogramů.

Vzhledem k tomu, že F1 do budoucna usiluje o redukci váhy vozů, jednou z možností je i vrátit se k menším pneumatikám. Šéf Pirelli pro motorsport Mario Isola tuto variantu nevylučuje. 

Může se to stát. Zatím není nic upřesněno, ale není tajemstvím, že je cílem mít lehčí a agilnější vozy, přičemž pneumatiky jsou přirozeně součástí hmotnosti monopostu," uvedl zástupce dodavatele pneumatik pro F1.

„Pokud budeme muset dodávat menší pneumatiky, změna by přišla v roce 2026 (od této sezony budou platit nová technická pravidla, pozn. red.). Součástí naší dohody s formulí 1 je, že se budeme řídit požadavkem zúčastněných stran (FIA a F1) a navrhneme pneumatiku, která bude vždy v souladu s definovanými cíli," vysvětlil Isola.

Podle Itala je zmenšení pneumatik nejjednodušším řešením, jak snížit jejich hmotnost. Isola totiž tvrdí, že Pirelli již nyní při výrobě pneumatik využívá velmi lehké materiály.

Doporučujeme

Články odjinud