Pneumatiky přináší více práce také motorářům

Potřeba šetrného zacházení s pneumatikami se projevila ve větším množství práce, které je třeba věnovat nastavení motorů.
Pneumatiky přináší více práce také motorářům

Přísun výkonu na zadní kola je klíčový z hlediska opotřebení pneumatik. Motoráři si proto hrají s nastavením svých jednotek, aby pomohli týmu k co nejdelší výdrži na trati.

"S důrazem na opotřebení pneumatik je největší změnou, že pracujeme dvakrát až třikrát víc než loni na mapách točivého momentu," vysvětloval Rémi Taffin z Renaultu. "Teď se snažíme zvládnout správně každou zatáčku, každé kolo závodu mít správně. Takže letos musíte mít víc než jednu mapu, abyste vyhověli jezdcům."

"Jestli jsme loni tímto trávili 25 procent našeho času, letos je to možná 50 procent. Je to kvůli tomu, že víme, že se to vyplatí víc než cokoliv jiného, takže vzhledem k omezenému času věnujeme naši energii tomuhle."

Motoráři se na jedné straně snaží o plynulý přísun točivého momentu, aby pneumatiky neztrácely trakci, na straně druhé také o uživatelskou přívětivost. "Jde obvykle o to, aby jezdec měl v průběhu závodu stejné pocity, aby věděl, že když vyjíždí z 13. zatáčky, má dát 20 procent plynu, i když množství točivého momentu bude jiné. Znamená to, že má vždy stejný pocit a stejnou efektivitu od pneumatik v každém kole," vysvětlil Taffin.

Další článek: Měli jsme zůstat u loňského vozu, připouští McLaren

18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
15:45 | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
10:55 | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.
2. srpna | V úterý a ve středu pokračují testy 18palcových pneumatik. Jezdit budou Mercedes, Ferrari a McLaren. Mercedes nasadí do testu Russella... že by příprava na rok 2022?