Pirelli zveřejnilo statistiky sezony 2012 z pohledu pneumatik

Pilotům se letos o závodních víkendech podařilo odrovnat celkem 23 500 pneumatik z celkových 31 000 vyrobených kusů.
Pirelli zveřejnilo statistiky sezony 2012 z pohledu pneumatik

I nepoužité pneumatiky však již byly zrecyklovány. Na trati pochopitelně převažovaly slicky nad mokrými pneu - jejich poměr byl 21 400 ku 2 100. Nejpopulárnější směsí byla žlutá měkká - najela 123 270 kilometrů, v těsném závěsu za ní se umístila střední bílá směs - 121 840 km. 

Pirelli bylo v minulosti kritizováno za příliš krátkou životnost pneumatik, což se italskému výrobci podle všeho podařilo vyřešit - každý pilot v průměru pro přezutí pneumatik zajel 1,9krát v závodě. Celkový počet zastávek v boxech všech závodů sezony 2012 činí 957 pitstopů. 

Fanouška ovšem ze všeho nejvíce zřejmě bude zajímat počet předjíždění - v této oblasti si tato sezona oproti té minulé pohoršila - v roce 2011 jsme byli svědky 1120 předjetí (tedy nejvíce v historii tohoto sportu), letos jich bylo "pouze" 994. V obou případech nicméně nejsou započtena předjetí z posledních závodů (Velká cena Abú Zabí 2011, Velká cena Brazílie 2012), čili konečné srovnání může vypadat poněkud jinak.

Pneumatiky P Zero v letošním roce prošly všemožným počasím - v únoru v testech na trati Jerez byla teplota dva stupínky pod nulou, oproti tomu ve Velké ceně Evropy se lidé i technika škvařili ve 37°C. Důležitá je i teplota asfaltu. I v této oblasti zažilo obutí Pirelli značné extrémy - ve zmiňovaném Jerezu měl povrch trati 0°C, o víkendu v Brazílii sluníčko asalt rozpálilo až na 55 stupňů.

Pro odlehčení si Pirelli vedlo i statistiky počtů obědů, které byly servírovány v jejich zázemí v paddocku formule 1, kolik kávy se vypilo, či kolik kilogramů mascarpone spolykala příprava tiramisu za celý rok. Pokud vás tato čísla zajímají, pak vězte, že včetně testů se letos v hospitality Pirelli naservírovalo 24 132 jídel (pochopitelně zejména z italské kuchyně, jen těstovin se navařilo podle 314 receptů), vypilo se 28 350 šálků s espressem a mascarpone se využilo těžko uvěřitelných 205 kilogramů.

Pirelli se díky návratu do formule 1 v minulé sezoně stalo jediným dodavatelem pneumatik pro královnu motorsportu a bude jím ještě minimálně v následující sezoně.

Diskuze (19) Další článek: McLaren bude bez Hamiltona slabší, Mercedes s ním silnější, říká Horner