Pirelli umožní týmům sdílení dat o pneumatikách

V rámci snahy o transparentní vztahy mezi dodavatelem pneumatik a týmy vybuduje Pirelli elektronickou databázi, do které budou mít přístup všichni.
Pirelli umožní týmům sdílení dat o pneumatikách

V minulosti vznikala podezření, že má konkrétní tým nadstandardní vztahy s dodavatelem pneumatik, nejčastěji se hovořilo o Ferrari a Bridgestonu v době Michaela Schumachera, ale spekulacím se nevyhnuly ani Renault a Michelin v éře Fernanda Alonsa.

Nový dodavatel pneumatik Pirelli, který do formule 1 vstoupí v roce 2011, se chce podobným kontroverzím vyhnout, proto bude se všemi týmy sdílet maximum nedůvěrných dat. Ve své databázi bude shromažďovat data o pneumatikách od jednotlivých stájí a ostatní je budou moci konzultovat.

"Bude záležet na konkrétních datech," vysvětlovala ředitelka Sauberu Monisha Kaltenbornová pro motorsport-total.com. "Pokud půjde o obecné informace o specifikaci pneumatik, dostanou se do databáze. Ale pokud se budou týkat našeho vozu, je to příliš specifické a do databáze to nepůjde."

V praxi tedy nebude možné zjistit, například jakým opotřebením trpí měkčí směs na voze Renault v pátek v Bahrajnu. Měly by však být dostupné agregované informace, například průměrné hodnoty opotřebení. Týmy by zároveň měly mít přehled, jaké dotazy kladli do databáze všichni ostatní.

Diskuze (3) Další článek: FIA schválila Yeongam, GP Koreje se uskuteční
26. května | Verstappen má pro závod 5 sad čerstvých hyperměkkých pneumatik. Tolik jich ale asi potřebovat nebude. odkaz
26. května | Laudy se zeptali, jak by řešil Verstappena: Vyměnil Za koho? Jeho mozek!
26. května | Ferrari si nakonec nechá nové zadní zavěšení. Ve čtvrtek po problémech v Barceloně zkoušelo zpět staré zavěšení. To… odkaz

GP Monaka 2018

Čtvrtek 24. května 2018
1. trénink Ricciardo (1:12.126)
2. trénink Ricciardo (1:11.841)
Sobota 26. května 2018
3. trénink Ricciardo (1:11.786)
Kvalifikace Ricciardo (1:10.810)
Neděle 27. května 2018
Závod Ricciardo