Pirelli přemýšlí, jak příští rok označovat pneumatiky

Dodavatel pneumatik ve formuli 1 Pirelli chystá od příští sezóny jednodušší označení svých směsí. Podle sportovního ředitele Maria Isoly však i nadále budou moci fanoušci zjistit, jakou konkrétní směs který vůz v závodě využívá.
Pirelli přemýšlí, jak příští rok označovat pneumatiky

Vedení formule 1 požádalo Pirelli, které je od sezóny 2011 výhradním dodavatelem pneumatik, aby pro příští rok zjednodušilo systém označování svých jednotlivých směsí pneumatik.

V letošní sezóně má Pirelli sedm různých směsí pneumatik: hyper měkkou, ultra měkkou, super měkkou, měkkou, střední, tvrdou a super tvrdou. Kromě toho ještě pneumatiky do přechodných podmínek a do deště.

Od příští sezóny se označování zjednoduší, když budou směsi pneumatik pro každý závod označovány jako měkká, středně tvrdá a tvrdá. Pokud tedy Pirelli pro závod nominuje například ultra měkkou, super měkkou a měkkou sadu, bude ultra měkká sada označována jako měkká, super měkká sada jako středně tvrdá a měkká sada jako tvrdá. A právě tuto informaci Pirelli poskytne fanouškům.

Pneumatiky rozhodují o šampionátu, říká Wolff

Pneumatiky rozhodují o šampionátu, říká Wolff

„Řekneme vám, které směsi jsme nominovali pro každý závod, protože samozřejmě nebudeme závodit všude s třemi (stejnými) směsmi. Najdeme způsob, jakým vám poskytneme tuto informaci, ale pro diváky, kteří se až tolik nezajímají o technické záležitosti, to budou tři barvy, tři označení, a to je vše,“ vysvětluje Isola.

V praxi by to mohlo znamenat, že jedna směs pneumatik by mohla být v různých závodech označena jiným názvem a barvou. To je podle Isoly problém, který Pirelli musí vyřešit.

„Pod stejnou barvou budeme mít různé směsi a když se nám budou pneumatiky vracet do skladu, musíme si být na sto procent jistí, že je nepomícháme. Musíme najít řešení a minimalizovat riziko pomíchání směsí. Musíme také vyřešit, jak zvládnout společné testování. Teď používáme různé barvy, co budeme dělat zítra? Když mají k dispozici všechny směsi, pět nebo šest nebo jaké to bude číslo, jaký systém použijeme, abychom je rozeznali?“

Současná měkká sada je označena žlutě, středně tvrdá bíle a tvrdá modře. Podle slov Isoly zatím však nebylo rozhodnuto o tom, jaké barvy budou měkká, střední a tvrdá směs příští rok.

„Budu mít další schůzku s FOM a lidmi z televize, abychom zjistili, které tři barvy jsou viditelné. Někdo mi řekl, že v televizi je obtížné rozlišit bílou od žluté,“ uzavírá Isola.

Foto: Getty Images / Mark Thompson

Diskuze (25) Další článek: Mallyu unavují spekulace o budoucnosti Force Indie
20:52 | Podle Ferrari nehodu Leclerca přežilo šasi i pohonná jednotka.
17:51 | Nejen týmy a jezdci. Na Franka Williamse bude vzpomínat i F1. V neděli v 17:20 minutou ticha, v 18:00 se pak po okruhu projede vůz FW07. Start závodu je v 18:30.
12:59 | Logan Sargean v tréninku F2 jako první pokřtil zdi v Džiddě. Jezdec ok, červené vlajky.
2. prosince | V Saúdské Arábii bude v roli safety caru a medical caru opět Aston Martin. Tentokrát však nebude mít britskou závodní zelenou ale světlejší odstín inspirovaný vlajkou Saúdské Arábie.

GP Saúdské Arábie 2021

Pátek 3. prosince 2021
1. trénink Hamilton
2. trénink Hamilton
Sobota 4. prosince 2021
3. trénink 15.00–16.00
Kvalifikace 18.00–19.00
Neděle 5. prosince 2021
Závod 18.30