Pirelli představilo pneumatiky 2013, oranžová střídá stříbrnou

Pirelli odhalilo veřejnosti kompletní nabídku pneumatik, kterou budou letos obouvat vozy F1. Pro diváky zřejmě nejdůležitější změna je ve značení.
Pirelli představilo pneumatiky 2013, oranžová střídá stříbrnou

Pirelli zareagovalo na požadavky týmů a mezi sezónami upravilo své pneumatiky. Hlavními cíli bylo zvýšení výkonnosti a zvýšení degradace, aby jezdci byli nuceni v každém závodě alespoň ke dvěma zastávkám v boxech.

Italský výrobce také učinil změnu ve značení pneumatik. Aby byla tvrdá směs lépe rozeznatelná, místo stříbrné barvy ji letos bude značit oranžová.

"Sezóna 2013 je pokračováním filozofie, kterou Pirelli přijalo loni v rámci evoluce původní nabídky pneumatik pro formuli 1 z roku 2011," vysvětloval sportovní šéf Pirelli Paul Hembery.

"Cílem je neustále připravovat nové výzvy jezdcům, abychom zajistili, že všechny týmy začnou novou sezónu za vyrovnaných podmínek v oblasti pneumatik."

Pneumatiky se změnily po všech stránkách. Mají upravené směsi, konstrukce a trochu i tvar. Jedním z důsledků je jejich vyšší hmotnost. Vyšší výkonnost míní Pirelli vážně, pneumatiky by se měly zahřívat rychleji a být rychlejší asi o půl sekundy než loni.

Možné to je mimo jiné díky měkčím směsím, letošní tvrdá směs je zhruba stejně tvrdá jako loňská střední. Měkčí jsou i bočnice pneumatik, ale ramena jsou pevnější. Výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými směsmi přesahují půl sekundy na kolo.

S vývojem pneumatik pomáhali testovací jezdci Jaime Alguersuari a Lucas di Grassi ve voze Renault R30. Jezdili s ním v Jerezu, Spa, Barceloně a Le Castellet.

Pirelli také oznámilo, že se ambasadorem značky stal Jean Alesi.

Fotogalerie (22 obrázků)

Pneumatiky Pirelli 2013

 

 

 

 

 

 

Diskuze (65) Další článek: Räikkönen, Pic a Petrov si v Moskvě zazávodí na ledě