Pirelli představilo nové specifikace i značení pneu pro sezonu 2012

Na začátku listopadu se tu může rozhodovat boj o titul mistra světa. Takže možná symbolicky si Pirelli zvolilo Abú Zabí za lokalitu, kde představilo nové pneumatiky pro novou sezonu.
Pirelli představilo nové specifikace i značení pneu pro sezonu 2012

Hlavní novinky nejsou až tak úplně vidět, ale zřejmě se projeví během jednotlivých velkých cen.

Z těch, co vidět jsou, je nové barevné značení pneumatik do mokra: pneu do přechodných podmínek (tzv. intermediate tyre) je nově značena zeleně. Ve své specifikaci ale pro úspěch během sezony 2011 neskýtá žádné změny.

Modrou barvu přebírá pneumatika do extrémního mokra (full wet).

Co je důležité, že pneumatiky mokré specifikace neponesou produktové jméno P Zero, ale Cinturato (italští šéfové Pirelli vyslovují jako "čiturato"). Název Cinturato nesly pneumatiky nasazované Pirelli ve formuli 1 už v padesátých letech. Debutoval s ní Juan Manuel Fangio na Alfě 159.

Značení pneumatik do sucha zůstává co do barvy stejné. Pruhy jsou ale silnější a stříbrná je hodně do tmavé. Ve specifikacích je ale významný rozdíl: jedinou pneumatikou, která zůstává, je červená super měkká. Ale také u ní, stejně jako u dalších suchých, se změnil profil. Jsou jakoby hranatější.

Následkem tohou budou mít pneu větší kontaktní plochu s povrchem vozovky a nebudou se na nich tak snadno vyskytovat puchýře. Současně ale budou náchylnější na opotřebení. Dalším důsledkem je prodloužení doby, po kterou pneu podává vrcholný výkon.

Nové pneumatiky dají vozu zejména na jeho zádi větší přilnavost. Částečně tak nahradí absenci řešení foukaných difuzorů.

Časový rozdíl na jedno kolo mezi jednotlivými směsmi byl vloni 1,2 až 1,8 sekundy. Pirelli letos očekává pokles na polovinu.

Zcela novou pneumatikou bude žlutá měkká. Ve světle loňské kaskády se řadí mezi červenou a bývalou žlutou. Ta je letos bílá (střední). Loňská střední je letos tvrdá a loňská tvrdá byla jako produkt zrušena.

V loňské sezoně žlutá pneumatika startovala do všech velkých cen. Letos tomu tak nebude. Navíc se například nepotká bílá střední a stříbrná tvrdá v jednom závodě.

Další článek: Marussia bude mít nové auto až v posledním předsezónním testu

11:46 | A testuje i Ferrari ve Fioranu... se starším vozem a normálními pneumatikami. Za volantem Sainz. V poslední době Ferrari testuje poměrně hodně. Oficiálně to vysvětleno nebylo (nebo o tom nevíme), ale může to souviset se spouštěním a potřebným laděním nového simulátoru.
11:19 | Dnes také pokračují testy 18palcových pneumatik v Imole. Za volantem mercedesu je Valtteri Bottas.
9:24 | V Barceloně začaly testy F3
20. dubna | Hamilton dokončil testy 18palcových pneumatik. Odjel 130 kol. Zítra testy v Imole pokračují.

GP Emilia Romagna 2021

Pátek 16. dubna 2021
1. trénink Bottas (1:16.564)
2. trénink Bottas (1:15:551)
Sobota 17. dubna 2021
3. trénink Verstappen (1:14.958)
Kvalifikace Hamilton (1:14.411)
Neděle 18. dubna 2021
Závod Verstappen