Pirelli: Pneumatiky by se při přerušení závodu měnit neměly

Diváci byli v Monaku ochuzeni o napínavý závěr závodu, protože jezdci měli před restartem možnost přezout pneumatiky. Takový je názor sportovního šéfa Pirelli Paula Hemberyho.
Pirelli: Pneumatiky by se při přerušení závodu měnit neměly

Na čele závodu se v Monte Carlu sešli tři jezdci s různými strategiemi. Zatímco Sebastian Vettel chtěl zvítězit jen s jednou zastávkou v boxech, Fernando Alonso ho stíhal po dvou a Jenson Button dokonce po třech pit stopech. Jezdci tedy měli pneumatiky v různých fázích životnosti a výkonnosti, což slibovalo napínavý boj o nejvyšší stupeň vítězů.

Kvůli hromadné nehodě byl ale závod šest kol před koncem přerušen a po přestávce restartován, což jezdcům umožnilo přezout. Podle Pirelli je to chyba.

"Chápu, že to má bezpečnostní aspekt, ale abych byl upřímný, dívám se na to z hlediska fanoušků," řekl Paul Hembery pro Autosport. "Z lodí a přístavu na mě volali lidé a ptali se, proč jezdci směli přezout. Závod to ochudilo a velká otázka zní, jestli by jim ty pneumatiky vydržely? Tuto otázku jsme si šest kol před koncem kladli a bylo to vzrušující. Narazí Sebastian na výkonnostní propad pneumatik?"

Pneumatiky Pirelli mají záměrně omezenou životnost, takže pod horní/hlavní směsí, která má vydržet požadovaný počet kol, mají další, která je mnohem pomalejší a má jezdce donutit přezout. Otázka tedy zněla, jestli Vettel sjede své pneumatiky na tuto spodní směs, což by ho dramaticky zpomalilo. Pirelli by proto rádo otevřelo diskuzi o pravidlu, které umožňuje přezout při přerušení závodu.

"Závodní vzdálenost byla nezměněná, nebyla prodloužená," připomněl Hembery. "Vozy zastavily a stejně tu byl safety car. Nechápu, proč smějí vyměnit pneumatiky, ale možná mi něco uniká."

"S tou červenou vlajkou to samozřejmě byla škoda, protože kdyby bývali nepřezuli, museli by bojovat až do konce, přičemž každý měl jinou strategii a jinak ojeté pneumatiky. Je to velká škoda, že jsme nemohli vidět finále této hry strategií."

Strategie prvních tří jezdců v GP Monaka

Vettel SMp  Mn (16)  SMp (72) 

Alonso SMp  Mn (17)  Mn (34)  SMp (72) 
Button SMp  SMp (15)  SMp (33)  Mn (48)  Mn (72)

Tabulka ukazuje, v kterém kole jezdec přezul a na jakou směs pneumatik. V 72. kole všichni tři přezuli v rámci přerušení závodu.
SM - super měkká
M - měkká
p - použitá
n - nová

Další článek: Opozice čtyřválcových motorů je stále silná, Ferrari navrhuje šestiválce