Pirelli nemá na čem testovat, a týmy nechtějí pomoci

Pirelli začíná mít problém: nemá vůz, se kterým by mohl vyvíjet a zlepšovat své pneumatiky pro formuli 1. Ten současný je totiž příliš starý.
Pirelli nemá na čem testovat, a týmy nechtějí pomoci

Italská firma koupila od Toyoty, která v roce 2009 ukončila svůj program formule 1, monopost TF109. Ačkoli se jedná o vůz odpovídající ‚revolučním‘ pravidlům pro sezonu 2009, ta se nadále vyvíjí a vůz už dnes neodpovídá specifikaci současných vozů F1.

Pirelli tedy oslovilo týmy, aby dodavateli pneumatik s testovacím programem pomohlo. Od nich se ale nedočkalo žádné reakce.

„To je velké zklamání,“ řekl šéf motorsportu Pirelli Paul Hembery. „Týmy si uvědomují, že je to problém, ale nechtějí nabídnout řešení. Čekali jsme, že již budeme mít od týmů řešení na stole.“

Pirelli, aniž by to Hembery nějak komentoval, zjevně nechce koupit vůz novější specifikace. Program F1 je podle častých Hemberyho vyjádření ‚nevýnosný‘ a investice do nového vozu F1 by finanční situaci pouze zkomplikovala.

Hembery doufá, že týmy přikročí na myšlenku sezonních testů na okruzích, na kterých se o víkendu zrovna jela velká cena, s tím, že by Pirelli testovalo s některými týmy. Ty ale mají přirozeně obavu, že by tím někteří získali neférovou výhodu.

„Samozřejmě by bylo lepší, kdybychom měli auto alespoň specifikace 2010, ale ještě lepší by bylo zůstat s některými auty po velké ceně na okruhu. Není důležité, co je to za auto, pokud je to auto týmu bojující ve středu pole a výše,“ řekl Hembery.

Týmy samotné o testování během sezony usilují, ale stáje mají v úmyslu využít tohoto času pro ověření svých vývojových řešení, a ne pro vývoj pneumatik dodavatelského partnera.

Diskuze (17) Další článek: Češi v Brně: Abrahama v kvalifikaci přibrzdil pád