Pirelli musí po zrušené GP Austrálie zničit 1800 pneumatik

V Melbourne bylo na velkou cenu formule 1 vše připraveno. Na trati už byli dokonce traťoví maršálové. Dvě hodiny před začátkem prvního tréninku bylo vše zrušeno. Dotklo se to i Pirelli.

Nejde o striktní dodržování pravidel, ale o praktické důvody. U současné generace pneumatik a ráfků kol musí Pirelli vždy zničit pneumatiky, které byly namontovány, ale nebyly použity, kvůli možnému poškození, když jsou sundávány z ráfků.

V případě závodů mimo Evropu nemá Pirelli jinou možnost, než pneumatiky z ráfků sundat – ty si totiž přepravují samotné týmy. V případě evropských závodů lze nepoužité pneumatiky naložit i s ráfky a přepravit do dějiště dalšího závodu.

Ticho, chaos a balení. Pátek v Melbourne ve fotografiích

Ticho, chaos a balení. Pátek v Melbourne ve fotografiích

„Do koše“, tak jdou obvykle pneumatiky do mokra a přechodných podmínek – těch je 560 kusů. V případě Austrálie ale nikdo nepoužil ani jednu sadu pneumatik, a tak se bude likvidovat 1800 pneumatik. 

Celé sady 1800 pneumatik již dorazily po moři také do Bahrajnu a Vietnamu. Mario Isola pro Motorsport.com potvrdil, že v tomto případě to není problém, protože pneumatiky jsou v kontejnerech, kde zůstanou pro případ, že se závod pojede v náhradním termínu. Pokud se tak nestane, budou kontejnery přepraveny do jiné destinace, ve které se pojede některý ze závodů, na který Pirelli nominuje stejné směsi. 

„V budoucnu vzhledem k tomu, že budeme mít výhradního dodavatele a standardní konstrukci ráfků, se budeme snažit spolupracovat, abychom našli způsob, jak namontovat a svléknout pneumatiky a znovu je použít,“ řekl Isola. „Musíme se však ujistit, že tím nic neriskujeme.“

A co se stane s „australskými“ pneumatikami? „Pneumatiky rozdrtíme, abychom je mohli umístit do menšího počtu kontejnerů a poslat je zpět do Velké Británie, kde je recyklujeme v cementárně poblíž Didcotu. Spalujeme je při vysoké teplotě a vytváříme energii, ale ne znečištění,“ vysvětlil Isola.

Další článek: Rok 2020 podle Brawna? Až 18 závodů a žádná letní pauza

14:14 | Potvrzeno. Verstappen nasadil novou pohonnou jednotku. V neděli odstartuje z konce pole.
13:06 | F1 zvažuje, že se kvalifikace pojede v neděli. Zítra má hodně pršet. Jedna změna už přišla. Závod F3 se místo zítřejšího rána pojede dnes v v 16:25.
18:07 | Podle dřívějších spekulací ohledně kalendáře 2022 bychom v příštím roce už Imolu v kalendáři vidět neměli. Nicméně starosta tvrdí, že brzy potvrdí smlouvu do roku 2025. Podle italského formulapassion by se mělo jet v termínu GP Francie (že by konec Paul Ricardu?).
17:34 | W Series mění plány. Místo finále v Mexiku budou dva závody v Austinu.

GP Ruska 2021

Pátek 24. září 2021
1. trénink Bottas
2. trénink Bottas
Sobota 25. září 2021
3. trénink 11.00–12.00
Kvalifikace 14.00–15.00
Neděle 26. září 2021
Závod 14.00