Pirelli chce změnu pravidel, aby zastavilo plýtvání s pneumatikami

Po každém závodě zůstanou Pirelli nepoužité pneumatiky, které zničí. Taková nehospodárnost je podle Italů zbytečná, proto usiluje o změny v alokaci obutí na závodní víkendy.
Pirelli chce změnu pravidel, aby zastavilo plýtvání s pneumatikami

Každý jezdec má na celý závodní víkend k dispozici pět sad měkčích a šest sad tvrdších pneumatik. Zatímco o ty měkčí bývá nouze, letos doposud nebyl jediný závod, ve kterém by týmy využily všechny tvrdší sady. Za každého jezdce zbyla vždy alespoň jedna, kterou pak italský výrobce pneumatik zničil.

"Tyto tvrdé pneumatiky, které jsou navíc, vozíme na každý závod, takže pokud nechtějí změnit sportovní pravidla, můžeme jim ukázat statistiky, podle kterých si můžou být stoprocentně jistí, že je nepoužijí. Můžeme změnit pravidla a všem ušetřit peníze," cituje sportovního šéfa Pirelli Paula Hemberyho Autosport.

Pirelli týmům navrhlo jednoduché řešení, obrátit alokaci tvrdší a měkčí směsi, každý jezdec by tedy měl šest měkčích a pět tvrdších sad. Týmy by tedy nemusely tolik přemýšlet o šetření měkčích sad na závod a ty tvrdé by spotřebovaly všechny. "To by ten problémy eliminovalo. Ale nebylo to jednomyslně odsouhlaseno," lamentoval Hembery.

Pirelli proto teď zvažuje, že se obrátí na Mezinárodní automobilovou federaci, aby plýtvání zastavilo. A to s ještě jednodušším řešením, navrhne, že bude prostě vozit pro každého jezdce o jednu sadu tvrdších pneumatik méně, a to s platností od příští sezóny.

"FIA může do pravidel zasahovat a my od ní potřebujeme podporu, protože se jedná o náklad, který nic nepřináší týmům, tomuto sportu ani Pirelli. Je to nesmysl," dodal Hembery.

Diskuze (45) Další článek: Renault si potřebuje v Itálii ověřit výkonnost vylepšeného vozu