Pirelli chce už letos začít pracovat na 18palcových pneumatikách

V roce 2021 mají do F1 přijít další velké změny aerodynamických pravidel a také 18palcové pneumatiky.

Pirelli nedávno uspělo ve výběrovém řízení a bude dodávat pneumatiky pro týmy formule 1 nejméně do roku 2023. Součástí nového kontraktu je také vývoj 18palcových pneumatik, které vstoupí do F1 v roce 2021. 

Mario Isola na setkání s novináři v Miláně potvrdil, že to bude největší výzva, které kdy Pirelli ve F1 čelilo. Není to přitom poprvé, kdy musel současný výrobce připravit pneumatiky podle zcela odlišných parametrů. V roce 2017 přišly do F1 vozy s větším přítlakem a také se změnila šířka pneumatik.

Jak by vypadaly 18palcové pneumatiky na současném voze?

Jak by vypadaly 18palcové pneumatiky na současném voze?

Možná si pamatujete, že Pirelli tehdy pneumatiky vyvíjelo a testovalo prostřednictvím upravených starších vozů, které simulovaly vyšší přítlak od sezóny 2017. Testů se účastnily tři největší týmy: Ferrari, Mercedes a Red Bull.

18palcové pneumatiky si Pirelli na voze F1 už jednou vyzkoušelo. Vyjel s nimi v testech v roce 2014 tým Lotus. Jednalo se však spíše o marketingovou akci než o reálný test.

„Chceme vyvinout pneumatiky pro rok 2020, ktrerý bude posledním rokem s 13palcovými pneumatikami,“ řekl Isola, kterého cituje SoyMotor.com.

„Pak začneme ve druhé polovině roku vyvíjet 18palcové pneumatiky. Takový je náš plán pro tuto sezonu.“

Alonsa 18palcové pneumatiky nezajímají. V roce 2021 tady nebudu, říká

Alonsa 18palcové pneumatiky nezajímají. V roce 2021 tady nebudu, říká

Isola připustil, že Pirelli bude opět potřebovat upravené vozy pro testy. „Pracujeme tvrdě, abychom něco měli. Chtěli bychom udělat nějaké testy s hybridním autem a 18palcovými pneumatikami po letních prázdninách. Vím, že je to výzva, ale pracujeme s tímto časovým rozvrhem. Jednáme s FIA a s týmy, ale zatím neexistuje žádný plán.“

Foto: Pirelli

Další článek: Třetí závod sezóny formule E bude hostit čilské Santiago

10:36 | Podle Auto Hebdo u Renaultu končí šéf motorářů Rémi Taffin. U týmu pracuje 22 let.
18:53 | Dan Ticktum už není vývojovým jezdcem Williamsu. Tým s ním ukončil spolupráci.
3. srpna | Ferrari oznámilo, že prohlídka vozu Charlese Leclera, do kterého narazil Lance Stroll, ukázala, že jeho motor je natolik vážně poškozen, že ho nebude možné opravit. Leclerca tak čekají penalizace.
3. srpna | Mladíci testují. Theo Pourchaire se ve středu sveze s vozem Alfy Romeo z roku 2018 v Maďarsku. Na trati nebude sám, probíhají tam testy 18palcových pneumatik. Oscar Piastri jezdí v Monze s vozem Renaultu ze stejného roku.