Pirelli chce už letos začít pracovat na 18palcových pneumatikách

V roce 2021 mají do F1 přijít další velké změny aerodynamických pravidel a také 18palcové pneumatiky.

Pirelli nedávno uspělo ve výběrovém řízení a bude dodávat pneumatiky pro týmy formule 1 nejméně do roku 2023. Součástí nového kontraktu je také vývoj 18palcových pneumatik, které vstoupí do F1 v roce 2021. 

Mario Isola na setkání s novináři v Miláně potvrdil, že to bude největší výzva, které kdy Pirelli ve F1 čelilo. Není to přitom poprvé, kdy musel současný výrobce připravit pneumatiky podle zcela odlišných parametrů. V roce 2017 přišly do F1 vozy s větším přítlakem a také se změnila šířka pneumatik.

Jak by vypadaly 18palcové pneumatiky na současném voze?

Jak by vypadaly 18palcové pneumatiky na současném voze?

Možná si pamatujete, že Pirelli tehdy pneumatiky vyvíjelo a testovalo prostřednictvím upravených starších vozů, které simulovaly vyšší přítlak od sezóny 2017. Testů se účastnily tři největší týmy: Ferrari, Mercedes a Red Bull.

18palcové pneumatiky si Pirelli na voze F1 už jednou vyzkoušelo. Vyjel s nimi v testech v roce 2014 tým Lotus. Jednalo se však spíše o marketingovou akci než o reálný test.

„Chceme vyvinout pneumatiky pro rok 2020, ktrerý bude posledním rokem s 13palcovými pneumatikami,“ řekl Isola, kterého cituje SoyMotor.com.

„Pak začneme ve druhé polovině roku vyvíjet 18palcové pneumatiky. Takový je náš plán pro tuto sezonu.“

Alonsa 18palcové pneumatiky nezajímají. V roce 2021 tady nebudu, říká

Alonsa 18palcové pneumatiky nezajímají. V roce 2021 tady nebudu, říká

Isola připustil, že Pirelli bude opět potřebovat upravené vozy pro testy. „Pracujeme tvrdě, abychom něco měli. Chtěli bychom udělat nějaké testy s hybridním autem a 18palcovými pneumatikami po letních prázdninách. Vím, že je to výzva, ale pracujeme s tímto časovým rozvrhem. Jednáme s FIA a s týmy, ale zatím neexistuje žádný plán.“

Foto: Pirelli

Diskuze (8) Další článek: Třetí závod sezóny formule E bude hostit čilské Santiago